Японія має виплатити компенсації південнокорейським "жінкам для втіхи" часів Другої світової

Лі Йон Су, жінка з Південної Кореї, жертва сексуального насилля з боку Японії під час Другої світової війни, на відкритті меморіалу "жінкам для втіхи", Сеул, 2019 рік. Фото: AP Photo/Ahn Young-joon, File

Апеляційний суд Південної Кореї 24 листопада ухвалив рішення на користь групи колишніх "жінок для втіхи", яких експлуатували японські військові в борделях під час Другої світової війни. Тепер японський уряд має сплатити жінкам компенсації.

Про це пише The Japan Times.

У 2021 році Центральний окружний суд Сеула спершу зобов'язав Японію виплатити компенсацію групі позивачок, яких колись експлуатували японці, примушуючи до сексуальних контактів, а також їхнім сім'ям, які втратили годувальницю. За три місяці у 2021 році цей же суд, але з іншим складом суддів, відхилив цю справу і скасував рішення про компенсацію. Жінки оскаржили нове рішення у Верховному суді. 24 листопада стало відомо, що Високий суд Сеула у Південній Кореї скасував рішення від 2021 року.

Таким чином, Суд зобов’язав японський уряд по 154 тисячі доларів кожній з 16 позивачок. Інтереси більшості із них представляють вже родичі, бо жінок немає серед живих.

"Я вважаю, що Японія повинна щиро перепросити перед позивачками й надати їм компенсацію відповідно до рішення", — сказала журналістам 94-річна Лі Йон Су, єдина на сьогодні жива "жінка для втіхи" серед позивачок цієї справи.

Чому у 2021 році закрили справу жінок проти Японії

Сеульський суд закрив справу на підставі того, що Південна Корея не має юрисдикції у цій справі через "суверенний імунітет". Це така концепція міжнародного права, згідно з якою держава має імунітет від юрисдикції суду в іншій країні.

Верховний суд відхилив застосування цієї концепції, заявивши, що дії японських військових — викрадення жінок і примушування їх до сексуальних контактів із військовими — порушують міжнародні договори, учасницею яких на той час була Японія, а також порушують японське кримінальне законодавство.

Це може вплинути на взаємини Японії та Південної Кореї

Як пише видання, це може погіршити відносини між країнами. МЗС країни викликало посла Південної Кореї Юн Дук Міна, щоби оголосити йому рішучий протест через таке рішення.

Міністерка закордонних справ Японії Йоко Камікава заявила, що це рішення є "дуже сумним і абсолютно неприйнятним", та закликала Південну Корею "негайно вжити відповідних заходів для виправлення порушень міжнародного права".

Японія заявила, що всі питання, пов’язані з колонізацією Корейського півострова в 1910-1945 роках, були "повністю й остаточно" врегульовані двосторонньою угодою 1965 рокую Також у 2015 році була підписана угода між двома країнами, яка нібито остаточно розв'язала питання "жінок для втіхи".

"Жінки для втіхи" — це жінки та дівчата, яких японська армія примусила до сексуального рабства на окупованих Японією територіях Південної Кореї до та під час Другої світової війни. За різними підрахунками, від 45 до понад 400 тисяч жінок пройшли через так звані "станції втіхи" — борделі для японських солдатів та офіцерів.