Розстріл українських військових, які здавалися в полон: Лубінець звернувся до МКЧХ і ООН

Ексклюзивно
Фото: УНІАН

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Червоного Хреста та Моніторингової місії ООН щодо вбивства українських військових, які здавалися в полон. Також Лубінець повідомив, що зараз у нього немає інформації, кого саме росіяни розстріляли.

Про це Лубінець розповів у коментарі Суспільному.

“Сьогодні вже звернувся, офіційно листи від мене пішли. Це не перший випадок, і ми можемо припускати, що, на жаль, не останній випадок, коли РФ цинічно порушує Женевські конвенції і весь спектр міжнародно-гуманітарного права. Якщо чесно, я не очікую якихось проривних результатів від МКЧХ та від ООН”, — сказав Лубінець.

Водночас він додав що, на його думку, Україна повинна продовжувати це робити, бо саме Міжнародний Комітет Червоного Хреста має унікальний мандат щодо фіксації фактів порушення прав саме військовополонених.

“Іншої організації з подібним мандатом, на жаль, у нас в країні немає. І саме МКЧХ повинні реагувати на подібні випадки, повинні комунікувати з РФ. Не просто звертати увагу на те, що відбувається по відношенню до українських військовополонених, а робити все, щоб ця ситуація змінилася”, — сказав Лубінець.

Він пояснив, що Україна, за визначенням міжнародного гуманітарного права, зараз перебуває в умовах “російсько-українського міжнародного військового конфлікту”. І за цей час МКЧХ, за словами омбудсмана, нічого не зробила, щоб відреагувати реально на ті порушення, які робить РФ ”не відреагувала реально на порушення РФ”.

“Щодо звернень до ООН, я можу сказати, що я це роблю, щоб ООН, а саме постійна моніторингова місія ООН з прав людини, яка постійно діє на території України, фіксувала ці факти. За моїм аналізом останні звіти ООН показують тенденцію, що називають речі своїми іменами. Тобто, якщо Росія обстрілює наші міста, то так прямо це і зазначено в звітах ООН”, — сказав Лубінець.

Омбудсман додав, що дуже хоче, щоб цей окремий випадок був зафіксований і був в наступному звіті Моніторингової місії ООН з прав людини. Він нагадав, що ві ці звіти, окрім того, що їх публічно оприлюднюють, окремо по них можуть зробити засідання Генеральної асамблеї ООН.

“На що ми і сподіваємося, що питання порушення прав громадян України з боку РФ буде розглянуто на найвищому рівні, на різних майданчиках ООН: Комітет з прав людини, Генасамблея, Рада безпеки. Ми повинні продовжувати робити цю роботу”, — сказав посадовець.
"Станом на зараз у мене немає інформації, публічно я не можу підтвердити, що у мене є інформація, кого саме росіяни розстріляли", — розповів також омбудсман.

Що відомо про розстріл двох українських військових, які здавалися в полон

2 грудня Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що звернеться до міжнародних організацій, зокрема до ООН та Червоного Хреста, після того, як у мережі зявилося відео з розстрілом українських військових, які здавалися у полон. В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ підтвердили розстріл двох українських військовополонених російськими військовими. Офіс генпрокурора розпочав розслідування після розстрілу двох українських військових групою російських солдатів на Донеччині.

До цього на телеграм-каналі Deep State з'явилося відео, на якому видно, як група військових розстрілює двох солдат, які виходять із бліндажа, і один з яких тримає руки за головою.

За даними каналу, інцидент стався біля Степового на Донеччині у межах позицій 45 окремого стрілецького батальйону.