Нацбанк поетапно скасовує валютні обмеження — член Ради НБУ

Ексклюзивно
Фото: УНІАН

Член Ради Нацбанку України Василь Фурман заявив, що регулятор, згідно зі стратегією валютних пом'якшень, поступово, час від часу, поетапно скасовує валютні обмеження, адже будь-які обмежувальні заходи завжди негативно впливають в цілому на валютний ринок.

Про це Василь Фурман сказав в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".

"На валютному ринку буде більше валюти. Ключова задача, яка сьогодні стоїть перед нами — це, щоб ринок був максимально збалансованим, щоб не було різних курсів. Вже буде два місяці, як НБУ перейшов від політики фіксованого курсу до політики керованого плавання і якщо ми говоримо про безготівковий ринок, то гривня укріпилася на 20-30 копійок в залежності від дня. А готівковий ринок він завжди був якоюсь мірою ринковий і максимально наблизився до безготівкового ринку. Різниця між безготівковим та готівковим складає до 4%", — сказав Фурман.

За його словами — це нормальний показник. Зняття валютних обмежень також пов'язано з Експортно-кредитним агентством (EKA) адже для нього розширюються можливості страхування.

"Для України важливо страхувати воєнні ризики, зокрема, ризики, пов'язані з зерновим коридором, чи страхування інвестицій. То потрібна валюта для операцій перестрахування. Цей блок буде закритий. ЕКА матиме можливість робити перестрахувальну операцію за кордон. Ще один напрямок пов'язаний з навчанням, тобто можливість буде оплачувати за кордон не тільки навчання, а й проживання. Ще один блок — медичний. Цивільні громадяни чи військові можуть оплачувати своє лікування за кордоном", — пояснив член Ради НБУ.

Він також зазначив, що скасування валютних обмежень не вплине на обмеження зняття валюти за кордоном для пересічних громадян.

"Це не стосується цих питань. Для простих людей ці обмеження взагалі ніяк не впливають на їхнє життя. А для спекулянтів — так. НБУ з цим боровся і, на мою думку, поборов проблему, пов'язану з “картковим туризмом”. Головне, щоб у нас не було проблем з купівлею-продажем валюти для звичайних людей. А для спекулянтів не повинно бути можливості заробляти. Для НБУ стабільність на валютному ринку є надзвичайно важливою. Це впливає, в тому числі і на курсові очікування. Чим стабільніше ринок, тим більше українці довіряють українській гривні. І сьогодні ми бачимо стабільність на валютному ринку: більше вкладів в українській гривні. Значно зменшилася інфляція", — розповів Фурман.

Фурман зауважив, що оскільки до повномасштабної війни дуже багато українських підприємств брали кредити за кордоном, а їх треба обслуговувати, погашати саме тіло кредиту, у них виникає запитання, коли будуть скасовуватися обмеження для купівлі валюти.

"Але вони не на часі. Там величезні суми — десятки мільярдів доларів. Для нас важливо тримати валютну стабільність, фінансову і макростабільність. Обмеження — це не ринковий чинник, але в умовах війни — це на 100% виправданий крок", — сказав член Ради НБУ.

Національний банк 3 жовтня скасував фіксований курс та оголосив про перехід до режиму керованої гнучкості обмінного курсу.

З 1 грудня НБУ пом’якшив валютні обмеження для бізнесу та українців, згідно з яким почнуть діяти одразу чотири зміни:

  • Нацбанк скасовує всі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню. Це допоможе мінімізувати різницю між готівковим та безготівковим курсами та стабілізує курсові очікування і підвищить стійкість валютного ринку.
  • Дозволяється Експортно-кредитному агентству (ЕКА) переказувати за кордон гроші для відшкодування чи компенсації витрат за договорами страхування та перестрахування, укладеними з іноземними страховими (перестраховими) компаніями, а також для оплати витрат ЕКА, пов’язаних зі здійсненням таких операцій.
  • НБУ розширив перелік послуг, для оплати яких можна здійснювати транскордонні перекази громадянам, зокрема учасникам бойових дій, які внаслідок збройної агресії Росії проти України потребують лікування або відновлення здоров'я за межами України. До переліку додали супутні додаткові послуги, пов’язані з процесом лікування чи реабілітації в медичних закладах іноземних держав, які є його невіддільною частиною.
  • Нацбанк дозволив оплату послуг, що є необхідними для створення належних умов для навчання студентів за кордоном. Зокрема: оплату за проживання, отримання візи на період навчання, трансферів від гуртожитку до навчальних офісів, харчування, страхування, медичних послуг в разі необхідності надання невідкладної медичної допомоги.