На чотирьох польських пунктах пропуску в'їзд в Україну очікують близько 2400 тисяч вантажівок — ДПСУ

Ексклюзивно
Черги з вантажівок у пункті пропуску "Шегині — Медика", 23 листопада 2023 року. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

Речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко поінформував, що блокада польськими протестувальниками чотирьох прикордонних пунктів пропуску триває. Станом на ранок 2 грудня, в чергах у бік України на всіх чотирьох напрямах перебуває близько 2400 вантажівок.

Про це Андрій Демченко сказав в ефірі національного телемарафону "Єдині новини"

"На ранок (2 грудня — ред.), за інформацією, яку ми маємо від польських колег, в чергах в бік України на території Польщі на всіх чотирьох напрямках перебуває близько 2400 вантажних транспортних засобів. Найбільше навпроти пунктів пропуску "Шегині" та "Рава-Руська". Ще блокуються пункти "Ягодин" та "Краківець". Ми фіксуємо, що певна кількість вантажівок за добу перетинає кордон як на виїзд з Польщі, так і польська сторона приймає певну кількість. Але тієї інтенсивності, яка була до 6 листопада, немає", — сказав Демченко.

Як приклад, він навів найбільший пункт пропуску "Ягодин", через який до блокади за добу перетинало кордон в обох напрямках 1200-1300 вантажівок, то зараз це близько 150 машин.

Щодо ситуації на словацькому кордоні, Демченко розповів, що за минулу добу напрямок кордону зі Словаччиною на пункті пропуску "Вишнє Нємецьке — Ужгород" перетнуло приблизно 320 автомобілів в обох напрямках.

"Після 16.00 (1 грудня — ред.) ми отримали від словацьких колег інформацію про те, що Союз перевізників Словаччини почав блокування руху на під'їзному шляху до кордону. Цей напрямок за останній час є досить активним в русі вантажівок, бо через дії, які відбуваються на польському кордоні водії обирали для себе альтернативні напрямки, зокрема, кордону зі Словаччиною", — сказав речник ДПСУ.

Він додав, що станом на ранок 2 грудня в черзі в бік України на території Словаччини перебуває приблизно 600 вантажівок в очікуванні перетнути кордон.

"Сподіваємося, що учасники акції будуть дотримуватися своїх обіцянок щодо пропуску і гуманітарної допомоги, і інших важливих вантажів", — зауважив Демченко.

Раніше повідомлялось, що Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Мінінфраструктури Польщі спільно напрацьовують заходи для розблокування кордону. Зокрема відомства домовились про зменшення кількості вантажівок на кількох автомобільних пунктах пропуску.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині-Медика".

Перша заступниця голови комітету Верховної ради з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко розповіла, що польські перевізники, які блокують пункти пропуску на кордоні, мають п'ять основних вимог і українська сторона може виконати деякі з цих вимог, а саме доступ до системи "Шлях" і повернення порожніх європейських вантажівок без черги.

Що відомо про блокування словацько-українського кордону

Союз автомобільних перевізників Словаччини (UNAS) 29 листопада повідомив, що розпочне блокування прикордонного пункту "Вишнє Нємецьке – Ужгород" з 1 грудня. Метою протесту є приєднання до польських перевізників.

Цього місяця представники UNAS уже блокували на годину пункт перетину кордону "Вишнє Нємецьке — Ужгород" з боку Словаччини, висловивши солідарність із польськими страйкарями. Вони вимагали від Брюсселя запровадити дозволи на перевезення для українських транспортних засобів, оскільки європейські компанії не можуть з ними конкурувати – це те саме, що вимагають протестувальники на кордоні Польщі з Україною.

1 грудня на території Словаччини розпочато блокування руху вантажівок через пункт пропуску "Вишнє Нємецке", що суміжний українському пункту пропуску "Ужгород".