В Україні живе близько 257 тисяч людей з ВІЛ-інфекцією — представниця Фундації АнтиСНІД — США

Голова представництва Фундації АнтиСНІД — США в Україні Ярослава Лопатіна. Фото: Медіацентр

В Україні проживає близько 257 тисяч людей, які інфіковані ВІЛ. Однак лише 69% людей, які живуть з ВІЛ, знають свій статус і можуть контролювати своє захворювання. Майже третина, через незнання продовжують наражати на небезпеку і себе, і тих, хто поруч.

Про це на брифінгу розповіла голова представництва Фундації АнтиСНІД — США в Україні Ярослава Лопатіна.

За її словами, кожен українець може безкоштовно за 15 хвилин пройти тестування на ВІЛ, і це варто зробити, аби подбати про себе та своє здоров'я.

"Зараз є швидкі тести на ВІЛ. Будь-яка людина може звернутися до лікувального закладу або до громадського сектору та пройти тест безкоштовно, швидко, конфіденційно та безболісно. Це займає 15 хвилин. Доступ до тестування є. Але треба, щоб і медичний сектор про це подбав. Потрібно пропонувати тест на ВІЛ людям, які звертаються за медичною допомогою", — сказала Лопатіна.

Вона зауважила, що лікарі, які займаються безпосередньо ВІЛ-інфекціями, це розуміють, а інші — часто забувають, що ВІЛ-інфекція довго може бути безсимптомною, і тому активно не пропонують тест. Лопатіна нагадала, що ВІЛ передається звичайним статевим шляхом.

"Майже 75% людей, у яких останнім часом виявили ВІЛ, мають цю інфекцію саме через статеві стосунки", — сказала вона.

Лопатіна також підкреслила, що Україна посідає одне з перших місць серед держав європейського регіону за кількістю людей, що живуть з ВІЛ.

"За даними Центру громадського здоров'я, в Україні проживає 257 тисяч людей, які мають ВІЛ-інфекцію. Це з урахуванням окупованих територій. Якщо говорити про тих людей, які перебувають під наглядом, то десь 160 тисяч отримують лікування. Отже, третина людей не знає про наявність ВІЛ-інфекції та не лікується. І це той прошарок, за рахунок якого епідемія має змогу рухатися далі", — розповіла голова представництва Фундації АнтиСНІД — США в Україні й додала, що важливо також звернути увагу й на те, що лише 69% людей, які живуть з ВІЛ, знають свій статус і можуть контролювати захворювання.

Лопатіна також наголосила, що війна лише ускладнює проблему боротьби з епідемією ВІЛ. Тому особливо важливо дбати про захист від ВІЛ, проходити тестування.

"Звісно, дуже багато лікарень було зруйновано. Але там, де немає бойових дій, доступ до тестування є", — сказала вона.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Що відомо про ситуацію з поширенням ВІЛ-інфекції

Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних. За роки незалежності СНІД забрав життя понад 50 тисяч українців. Щодня в Україні в середньому реєструється 33 випадки захворювання на ВІЛ, 9 – на СНІД.

За даними Міністерства охорони здоров'я України, станом на 1 листопада минулого року на диспансерному обліку перебувала 155 722 людей з ВІЛ-інфекцією, а за десять місяців 2022 року офіційно зареєстрували 10 239 нових випадків.