ЄС поставить Україні мільйон боєприпасів, але є нюанс — Мішель

Голова Європейської Ради Шарль Мішель. Фото: Іван Корж/Суспільне

Виконання обіцянки Європейського Союзу поставити Україні мільйон боєприпасів, забере більше часу, ніж хотілося б, наголосив голова Європейської Ради Шарль Мішель.

Про це Мішель сказав, виступаючи в середу, 29 листопада, вранці на телеканалі France Inter.

"Ми виконаємо свою обіцянку поставити Києву мільйон боєприпасів, але це забере трохи більше часу, ніж хотілося б. Кілька додаткових місяців, безсумнівно, знадобляться. Треба зробити все, щоб досягти мети в один мільйон у 2024 році", — заявив Шарль Мішель.

За його словами, європейські лідери дуже рішуче налаштовані підтримати Україну, тому що “на кону стоїть наша демократична модель, наші фундаментальні цінності, цінності, на яких був заснований європейський проєкт".

Мішель зазначив, що приблизно за два тижні на саміті всередині грудня 27 глав держав і урядів "сконцентрують значні зусилля на ухваленні додаткових рішень щодо підтримки України. Як у фінансовому і військовому плані, так і політично з, як він сподівається, початком переговорів про вступ, сказав Мішель.

"Багато хто думав, що Україна розвалиться за кілька днів або тижнів (...) Вона чинить опір, і я не думаю, що справедливо говорити про військову поразку", — сказав він.

Мішель зазначив, що останнім часом українська армія перетнула “надзвичайно важливий стратегічний елемент” Дніпро, а також "відновила контроль над своїми територіальними водами в Чорному морі".

"Нам потрібні нюанси в цьому питанні, об'єктивний аналіз. Ми бачимо, що без нашої підтримки ми не були б там, де ми є сьогодні, і питання не в тому, чи ми повинні зменшити цю підтримку, а в тому, як ми можемо прискорити і посилити її", — сказав голова Євроради.

13 листопада високий представник ЄС Жозеп Боррель під час пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС із закордонних справ заявив, що Європейський союз має на меті передати Україні мільйон снарядів, але можливо обіцянку не вдасться виконати до кінця 2023 року. Це залежатиме від швидкості виробництва боєприпасів на заводах.

Що відомо про постачання Україні боєприпасів

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, тодішній глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.