На польському кордоні в чергах стоять 2700 українських вантажівок — ДПСУ

Ексклюзивно
Черги з вантажівок у пункті пропуску "Шегині — Медика", 23 листопада 2023 року. Фото: Ольга Дейнека/Суспільне Львів

Речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко поінформував, що блокування польськими перевізниками пропускних пунктів "Ягодин — Дорогуськ", "Краковець — Корчова", "Рава-Руська — Хребенне" та "Шегині — Медика" триває. За його словами, станом на ранок 28 листопада, на цих пунктах у чергах стоять 2700 вантажівок, які очікують на в'їзд в Україну.

Про це Андрій Демченко сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Якщо говорити про останній напрямок ("Шегині — Медика" — ред.), то протягом 23-26 листопада в основному блокування відбувалося в денний час, з 9-ї до 20-ї, то з 27 листопада почалося цілодобове блокування. Нагадаю, три напрямки почали блокуватися 6 листопада. І весь цей час ускладненість руху на кордоні з Польщею для вантажівок значно відчувається, для водіїв, які в чергах весь цей час перебувають на території Польщі в бік України", — розповів Демченко.

Він додав, що станом на ранок 28 листопада, за даними польських прикордонників, на всіх цих чотирьох напрямках у чергах перебувають 2700 вантажівок в очікуванні можливості перетину кордон в бік України.

"Щогодини по кілька вантажівок пропускається як з Польщі в бік України на всіх чотирьох напрямках, так і в бік Польщі. Але динаміки немає, оскільки це можуть бути 2-3 машини, 5-6 вантажівок. Більш інтенсивний рух відбувається на напрямку пункту пропуску "Краковець — Корчова", а найбільш ускладнений рух для вантажівок на напрямку пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Хоча певний час тому цей напрямок, за домовленістю з польською стороною був повністю перекваліфікований для пропуску вантажівок і автобусів. Легковий напрямок звідти прибрали та перенаправили на інші КПП. Автобусів там незначна кількість", — сказав речник ДПСУ.

За його словами, за минулу добу напрямок до пропускного пункту "Ягодин — Дорогуськ" перетнули близько 30 вантажівок в обидва боки, а до початку блокади через цей пункт пропуску слідувало від 1200 до 1300 вантажівок за добу в обох напрямках.

Щодо блокування КПП з боку Словаччини, Демченко повідомив, що рух відбувається в обидва боки: як в бік України, так і з України в напрямку Словаччини.

"Але через ті дії, які вчиняються на території Польщі, на кордоні з Україною, звісно, що і в цьому напрямку додалося вантажівок, які хочуть перетнути кордон. І водії, і перевізники шукають для себе альтернативні маршрути, де вони можуть перетнути кордон з Україною. Станом на ранок 28 листопада на цьому напрямку, за інформацією від словацьких прикордонників, в черзі в бік України перебувало близько 500 вантажівок. Але рух тут відбувається. До 6 листопада на цьому напрямку ми не фіксували черги з вантажівок в бік України", — сказав речник ДПСУ.

Він також додав, що з Угорщини станом на ранок в бік України на напрямку пункту пропуску "Тиса" очікувало проїзду 550 вантажівок.

"Але там рух відбувається, близько 700 вантажівок перетнуло кордон за добу в обох напрямках", — сказав Демченко.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині-Медика".