При морозах можливі відключення світла — Центр дослідження енергетики

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Медіацентр

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко заявив, що у випадку, якщо температура повітря опускатиметься до мінус 8 градусів і нижче, через дефіцит в енергосистемі можливі нетривалі відключення споживачів. Він зазначив, що уникнути цього можна за допомогою ощадливого споживання.

Про це Олександр Харченко сказав на брифінгу "Українська енергетика під час зими та несприятливих погодних умов".

Харченко зазначив, що внаслідок російського вторгнення знищено, захоплено чи пошкоджено 50% генерації, що була до війни. Зокрема – 70% вугільної генерації, що працює як маневрова: покриває споживання у пікові періоди.

"При мінус 8 градусів і нижче, за нашими оцінками, не буде чим перекривати дефіцит. Європейська енергосистема має певні обмеження в перетинах з українською. Настане момент, коли треба буде обмежувати споживання у пікові години: між 8:00 та 10:00 або 17:00 та 21:00", — сказав директор Центру досліджень енергетики.

Він пояснив, що при зниженні температури на 1 градус попит на електрику зростає приблизно на 200 МВт — це один енергоблок теплоелектростанції. Харченко наголосив, що якщо українці дійсно будуть економити електроенергію у побуті, ймовірність для енергосистеми впоратися із дефіцитом без відключень збільшиться.

"В Україні є близько мільйона квартир у багатоквартирних будинках. Якщо в кожній квартирі економлять 3-4 кВт — це вже дуже помітний результат для енергосистеми", — сказав експерт.

За його словами, можливості обмежити споживання електрики бізнесом уже вичерпані: всі великі споживачі, які можуть проводити ремонти взимку, пішли у ремонти, а ті, хто міг обмежити споживання — уже зробив це. Водночас якщо будуть обмеження споживання, то триватимуть вони 2-3 години.

Яка ситуація з відновленням енергосистеми України

Восени 2022 року Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через удари окупантів з ладу була виведена половина енергосистеми. Тоді запровадили надзвичайний стан в енергетиці.

Міжнародні організації та уряди відправили генератори й іншу допомогу для відновлення електрики, а у Парижі 13 грудня відбувся перший енергетичний "Рамштайн", на якому схвалили виділення одного мільярда доларів для України на проходження зими.

Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.

У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.

25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.

30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб'єктів.