Залужний прокоментував контрнаступ і порівняв нинішню війну з Першою світовою

. Головнокомандувач ЗСУ генерал-лейтенант Валерій Залужний. Фото: УНІАН

За п'ять місяців контрнаступу Україні вдалося просунутися лише на 17 кілометрів. Росія десять місяців воювала навколо Бахмута на сході, "щоб взяти місто розміром шість на шість кілометрів". Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний порівняв поле бою з Першою світовою війною столітньої давнини.

Про це він сказав в інтерв'ю журналу The Economist.

Як пише видання, армія українського стандарту мала б просуватися зі швидкістю 30 км на день, прориваючи російські оборонні рубежі.

"Якщо ви подивитеся на підручники НАТО і на математичні розрахунки, які ми робили (при плануванні контрнаступу — ред.), то чотирьох місяців мало б вистачити на те, щоб дійти до Криму, воювати в Криму, повернутися з Криму і знову піти туди і назад", — зауважив Залужний.

Натомість він спостерігав, як українські війська і техніка застрягали на мінних полях на підступах до Бахмута на сході, як техніку, поставлену із Заходу, розстрілювали російська артилерія і безпілотники. Така ж історія розгорнулася і на на півдні, де новостворені бригади, незважаючи на те, що були оснащені сучасним західним спорядженням, одразу ж зіткнулися з проблемами.

"Спочатку я подумав, що щось не так з нашими командирами, тому змінив деяких з них. Потім я подумав, що, можливо, наші солдати не придатні для виконання завдань, тому в деяких бригадах я перемістив солдатів", — розповів генерал.

Коли ці зміни не принесли результату, командувач наказав своїм підлеглим знайти книгу, яку він колись бачив під час навчання у військовій академії. Вона називалася "Прорив укріплених ліній оборони" і була опублікована в 1941 році радянським генерал-майором П. С. Смирновим, який аналізував битви Першої світової війни.

“І не пройшовши навіть половини, я зрозумів, що це саме те, де ми знаходимося, тому що, як і тоді, рівень нашого технологічного розвитку сьогодні вводить в ступор і нас, і наших ворогів”, — пояснив Залужний.

Ця теза, за його словами, підтвердилася, коли він побував на лінії фронту в Авдіївці.

"На екранах наших моніторів того дня, коли я був там, ми бачили 140 російських машин, які згоріли у вогні протягом чотирьох годин після того, як потрапили в зону досяжності нашої артилерії", — розповів генерал.

Тих, хто втікав, переслідували дистанційно керовані безпілотники. Така ж картина розгортається, коли українські війська намагаються просунутися вперед. Генерал Залужний описує поле бою, на якому сучасні сенсори можуть виявити будь-яку концентрацію сил, а сучасна високоточна зброя може її знищити.

"Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, а він бачить все, що робимо ми. Для того, щоб вийти з цього глухого кута, нам потрібно щось нове, на кшталт пороху, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо один одного", — відзначив Головнокомандувач.

Цього разу, однак, за його словами, вирішальним фактором буде не один новий винахід, а поєднання всіх технічних рішень, які вже існують.

У статті, написаній Залужним для The Economist, а також у розгорнутому есе, яким він поділився з газетою, він закликає до інновацій у сфері безпілотників, радіоелектронної боротьби, протиартилерійських засобів і засобів розмінування, включно з новими робототехнічними рішеннями.