Українська дипломатія просить Африканський Союз закликати РФ до безпеки в Чорному морі

Дипломат Максим Субх і посадовиця Комісії АС Монік Нсанзабаганва, Ефіопія, 24 листопада 2023. Фото: МЗС України

Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх 23 листопада відвідав Ефіопію й обговорив співпрацю МЗС України та Комісії Африканського Союзу (АС).

Про це йдеться на сайті МЗС України.

Український диппредставник зустрівся із заступницею Голови Комісії АС Монік Нсанзабаганвою. Говорили, серед іншого, про посилення координації серед країн Африки задля ініціативи Grain from Ukraine. перед Другим міжнародним Самітом з продовольчої безпеки, який відбудеться 25 листопада, Максим Субх наголошував, як важливо, щоби РФ розблокувала "зернові коридори".

Максим Субх запропонував Комісії просувати "Формулу миру" президента Володимира Зеленського серед країн Африки. Також дипломат попросив Африканський Союз закликати Росію, щоби та відновила безперешкодне пересування Чорноморським зерновим коридором. Це допоможе повноцінно експортувати зерно на континент.

Окрім того, Субх передав запрошення голові Комісії АС Мусі Факі Махамату відвідати Київ.

Потім представник від України мав робочу зустріч із надзвичайними та повноважними послами країн-членів Євросоюзу — постійними представниками ЄС при Африканському Союзі; а пізніше — із керівництвом європейського департаменту МЗС Ефіопії.

Програма "Grain from Ukraine"

"Зерно з України" – це гуманітарна продовольча програма, яку започаткував президент України Володимир Зеленський 26 листопада 2022 року. У рамках цієї Ініціативи Україна, країни-партнери та донори з приватного сектора постачатимуть українське зерно до бідних та малозабезпечених країн Африки та Азії та ті, які стикаються з голодом.

Ініціатива має сприяти подоланню гуманітарних та економічних наслідків світової продовольчої кризи, спричиненої загарбницькою війною Російської Федерації проти України.

Австрія, Бельгія, Канада, Хорватія, Чехія, Данія, Естонія, Європейський Союз, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія, Японія, Корея, Латвія, Литва, Республіка Нідерланди, Норвегія, Польща, Катар, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Сполучене Королівство та США вже оголосили про свої зобов’язання виділити близько 200 мільйонів доларів на підтримку цієї гуманітарної програми.

Кожна країна, громадська організація чи приватна компанія може приєднатися до ініціативи "Grain from Ukraine".

Що відомо про "гуманітарний коридор" у Чорному морі

У серпні Україна оголосила про "гуманітарний коридор", щоб звільнити кораблі, що прямують до африканських та азійських ринків, і щоб обійти фактичну блокаду Росії після того, як Москва відмовилася від угоди, яка гарантувала її експорт під час війни.

ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового коридору, яким можуть скористатися всі цивільні судна, зокрема ті, які перебувають у портах Одеси.

Україна запропонувала цей маршрут у своєму зверненні до Міжнародної морської організації. Йдеться про судна, які застрягли в українських портах с початку повномасштабної війни.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

15 вересня з порту Одеси вийшов балкер PUMA. Він став п'ятим судном, що скористалося тимчасовим коридором. 4 вересня чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

1 жовтня з портів Чорноморськ та Південний на Одещині вийшли три балкери, навантажені агропродукцією та залізною рудою.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово використовується для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.