Депутат Держдуми РФ удочерив викрадену українську дівчинку

. Депутат Держдуми РФ Сергій Миронов. Фото: Facebook / Сергія Миронова

Лідер російської партії "Справедлива Росія-Патріоти-За правду" Сергій Миронов і його дружина удочерили викрадену з України 10-місячну дитину.

Про це йдеться у розслідуванні "Важливих історій" та студії документальних фільмів Top Hat/Hayloft Productions.

За інформацією видання, 10-місячна дівчинка Маргарита Прокопенко перебувала в дитячому будинку в Херсоні під час окупації міста російською армією. Звідти її вивезли до Росії та таємно змінили ім'я та громадянство: так вона стала росіянкою Мариною Мироновою.

Зазначається, що це перший документально доведений випадок усиновлення української дитини російським політиком такого рангу. За словами опитаних журналістами юристів, з погляду міжнародного права, це може кваліфікуватися як воєнний злочин і вважається геноцидом.

Як з’ясували журналісти, наприкінці серпня 2022 року дружина Миронова Інна Варламова разом із першою заступницею депутата у Держдумі РФ Яною Лантратовою приїхали до окупованої Росією частини Херсонської області України.

У Херсоні вони відвідали, зокрема, обласну дитячу лікарню, де на той момент Маргариту лікували від бронхіту. Лікарям Варламову представили як "начальницю у справах дітей із Москви". Варламову та Лантратову супроводжувала призначена російською владою голова місцевого будинку дитини Тетяна Завальська. Вони оглянули дітей з будинку дитини, які проходили лікування, і поїхали.

Після цього Завальська почала телефонувати в лікарню і вимагати виписати 10-місячну дівчинку і дворічного хлопчика.

"Коли я запитала, чому я маю виписувати хворих дітей, Завальська сказала, що та жінка їх вибрала і повезе до Москви, вже все готово і є квитки", — розповіла завідувачка педіатричного відділення лікарні Наталія Лютикова. Лікарям вдалося відкласти виписку лише на тиждень.

Наступного дня після виписки Маргариту та Іллю забрали з будинку дитину. Офіційно дітей вивезли до Москви для "обстеження, визначення подальшої тактики лікування та проходження реабілітації". Це було трохи більше ніж за два місяці до звільнення Херсона.

Через тиждень після вивезення з України діти, Маргарита та Ілля, опинились у Підмосков'ї. Про це свідчить запит, який управління №16 Мінсоцрозвитку Московської області направило до Херсонського будинку дитини на початку вересня 2022 року. Відомство просило надіслати документи, які підтверджують, що Маргарита та Ілля залишилися без піклування батьків.

Для усиновлення дитини в Росії слід звернутися із заявою до суду. Такі справи розглядають особливому порядку. У листопаді 2022 року така справа була розглянута у Подольському міському суді Московської області. Зацікавленою особою по ньому проходила Інна Варламова.

Журналісти зазначають, що мають документи, які свідчать про те, що у грудні 2022 року Сергій Миронов та Інна Варламова удочерили вивезену з Херсона дівчинку. На прохання усиновлювачів в офіційних документах змінили ім’я дитини і місце народження — замість українського Херсона – підмосковний Подольськ.

Знайоме з ситуацією Маргарити та Іллі джерело повідомило "Важливим історіям", що біологічна мати Маргарити позбавлена батьківських прав, а батько помер, проте має інших родичів.

Доля Іллі до кінця невідома. Журналісти з'ясували, що лише через рік після депортації у вересні 2023 року він отримав нове свідоцтво про народження. З нього випливає, що Ілля знаходиться у Московській області.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.