Мережа російської пропаганди: що пов’язує західних "експертів", які просувають вигідні РФ наративи — VoxCheck

Блогер, колишній ведучий Fox News Такер Карлсон виступає на конференції у штаті Флорида, 15 липня 2023 року. Фото: Giorgio Viera/AFP/Getty Images

Попри блокування низки спонсорованих Кремлем ЗМІ в США та ЄС, російська пропаганда продовжує поширюватись на Заході. Аналітик PolitiFact Пітер Бенцоні називає цей процес "відмиванням" — переміщенням неправдивої або оманливої інформації з менш до більш надійних джерел. Легітимізації пропаганди РФ також сприяють так звані "експерти", що ретранслюють наративи, співзвучні з російськими. Вони дають інтерв’ю один одному та державним російським ЗМІ, отримують одні й ті ж нагороди, відвідують РФ.

VoxCheck спільно з Центром протидії дезінформації при РНБО проаналізував 26 західних "експертів" та виявив, що їхня діяльність має ознаки мережевої. До уваги брались публікації та виступи за період з 2014 по 2023 роки. Діяльність "експертів" аналізувалась за наступними критеріями: публікації на сайтах, що належать іншим "експертам" чи фінансуються Кремлем, появи на ютуб-каналах, отримані нагороди, відгуки про візити до Росії чи тимчасово окупованих територій України.

"Експерти" ведуть блоги у соцмережах, однак саме на Ютубі прослідковується їхня активність як інтерв’юерів та спікерів. Тож ми обрали Ютуб основною платформою для пошуку зв’язків між "експертами". Пошук зв’язків з Росією здійснювався з відкритих джерел. Окремо про кожного "експерта" дивіться на нашому ютубі та на сайті.

Типові стратегії поширення інформації

Через власні чи дружні "експертні" ютуб-канали та інші платформи

Більшість проаналізованих нами "експертів" мають ютуб-канали чи блоги. Одним із найвідоміших є ексведучий Fox News Такер Карлсон та його шоу у твіттері (X). У першому ж випуску Карлсон звинуватив Україну в підриві Каховської ГЕС. До цього він неодноразово виправдовував російську агресію, поширював фейки про "американські біолабораторії в Україні" та казав, що підтримка України шкодить країнам Заходу.

Серед гостей ексведучого Fox News варто відзначити журналіста Гленна Грінвальда. Свого часу він писав статті для The Guardian. Має декілька нагород, зокрема за журналістські розслідування. В інтерв’ю з Такером Карлсоном Грінвальд заявляє, що "Урешті-решт відбудуться переговори, у результаті яких Росія зможе зберегти частину сходу України, де, на її думку, проживають переважно російськомовні етнічні росіяни, які зазнають утисків з боку Києва. Вони також збережуть Крим".

Журналіст Гленн Грінвальд (праворуч) в шоу в ексведучого Fox News Такера Карлсона, де вони обговорювали доцільність анексії Криму Росією, а також окуповані українські території на сході, де "проживають переважно російськомовні етнічні росіяни, які зазнають утисків з боку Києва". Фото: сторінка шоу Такера Карлсона у твіттері (X)

Свій ютуб-канал веде й американський журналіст Денні Хайфон. З не менш відомим американським оглядачем Скоттом Ріттером він записує відео, уривки з яких тиражує російська телекомпанія Russia Today. Загалом відвідування програм один одного є характерним для спікерів, що поширюють ті ж наративи, що й російські урядовці та медіа. Окрім Скотта Ріттера, на каналі у Хайфона буває колишній морський піхотинець Брайан Берлетік. Він характеризує себе як "геополітичний аналітик" та теж має власний ютуб-канал The New Atlas. Берлетік розповідає, нібито українська влада використовує "нацистські" підрозділи для "придушення" проросійських настроїв українців, а також звинувачує бійців "Азову" та "Айдару" в терорі цивільних. Крім того, від нього також можна почути такі російські наративи як "перемога України неможлива" чи "США розпочали війну в Україні".

Американські журналіст Денні Хайфон та оглядач Скотт Ріттер записують відео, уривки з яких тиражує російська телекомпанія Russia Today. Фото: стопкадр з ютюб-канала Денні Хайфона

Часто збирає в себе "експертів" для обговорення російсько-української війни й Ендрю Наполітано. Як і Такер Карлсон, він є вихідцем з каналу Fox News. У нього в гостях, з-поміж інших, були Джон Міршаймер, Рей Макговерн, Алістер Крук, Ларрі Джонсон, Джеффрі Сакс та інші. Матеріали з полковником у відставці Дугласом Макгрегором та Скоттом Ріттером винесені окремою категорією як "улюбленці фанатів". Сам Наполітано у 2014 році говорив, що США не повинні протистояти вторгненню Путіна в Україну, а у 2023-му він звинуватив США у "прямій війні з Росією".

Не меншою популярністю серед зазначених осіб користується ютуб-канал Redacted подружжя Клейтона та Наталі Морріс. Канал позиціонують як "альтернативне" медіа, яке нібито бореться з пропагандою та розповідає "правду". Насправді ж ведучі та гості поширюють теорії змови та співзвучні російським наративи. До прикладу, Морріс у "проксі-війні США проти Росії до останнього українця" вбачає заволодіння природними ресурсами України. Фрагменти відео його каналу часто перепубліковує російський пропагандист Володимир Соловйов.

Подружжя Клейтона та Наталі Морріс на своєму ютуб-каналі Redacted. Фото: стопкадр з ютюб-канала Redacted

Через співпрацю зі ЗМІ чи іншими організаціями, що мають сумнівну репутацію

Окрім Ютубу та соцмереж, спікери також використовують ЗМІ як інформаційну платформу. Одним із таких є видання The Grayzone, засновником та головним редактором якого є американський журналіст Макс Блюменталь. Media Bias/Fact Check визначає медіа як упереджене, ліворадикальне та сумнівне, що системно поширює пропаганду, теорії змови та неправдиві твердження. У своїх статтях Блюменталь перекладає на Україну вину Росії у воєнних злочинах: трагедію в маріупольському драмтеатрі називає "зрежисованою", а звинувачення в масовій кампанії РФ щодо депортації українських дітей — "бездоказовими".

Серед іншого на The Grayzone публікуються інтерв’ю з тими ж самими "експертами". Наприклад, політолог Джон Міршаймер із цієї платформи заявляв, що "НАТО спровокувало Росію в Україні". Науковець Річард Саква, своєю чергою, в інтерв’ю The Grayzone висловлював сумніви щодо причетності російських військових до трагедії в Бучі та заявив, що саме Зеленський "несе відповідальність за війну": "Так, це Путін у цьому випадку натиснув на курок, але хто приставив пістолет до стіни? Хто створив умови, у яких той пістолет буде використовуватися?"

Річард Саква наряду з економістом Джеффрі Саксом та Скоттом Ріттером давав інтерв’ю й "Інституту Шиллера". Це ще один ресурс, завдяки якому поширюються співзвучні проросійським наративи. Засновницею аналітичного центру "Інститут Шиллера" є німецька політикиня Хельга Цепп-Ларуш. 15–16 квітня 2023 року Інститут провів конференцію, метою якої зокрема був пошук мирного рішення в так званій проксі-війні в Україні. "Це проксі-війна між США, Великою Британією і НАТО — з одного боку, та Росією — з іншого, причому також назріває конфлікт із Китаєм", — вказали в програмі заходу.

Науковець Річард Саква в інтерв’ю The Grayzone висловлював сумніви щодо причетності російських військових до трагедії в Бучі. Фото: University of Kent

Зв’язки з Росією

Співпраця зі ЗМІ, що спонсоруються російським урядом

Російські державні іншомовні медіакомпанії Russia Today (RT) та Sputnik перепубліковують матеріали багатьох перерахованих спікерів, однак на цьому їхні зв’язки не закінчуються. Наприклад, після звільнення з Fox News Такера Карлсона RT запропонували йому співпрацю. Пише для RT та є частим гостем шоу "Соловьёв Live" і Скотт Ріттер. Шоу Соловйова також активно відвідує американський блогер Джексон Хінкл.

В ефірах RT з’являється і стендап-комік Джиммі Дор. На Ютубі він веде ток-шоу "The Jimmy Dore Show", де вторить проросійським наративам. Як й інші "експерти", він побував у програмі Такера Карлсона. У цьому інтерв’ю комік назвав США терористичною державою, звинуватив Україну в порушенні Мінських домовленостей, а Росію назвав захисницею російськомовних людей Донбасу. Питання розвідки та зовнішньої політики для RT та Sputnik News коментує колишній офіцер Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) Рей Макговерн.

Кореспондентом RT віднедавна є й ірландський журналіст Чей Боуз. Його риторика наповнена наративами, тотожними з російськими: "Україна — злочинна та терористична країна", а самі "українці — нацисти", якими "керує Захід". Блог на RT веде також канадська блогерка Єва Карен Бартлетт. У 2022 році вона давала інтерв’ю "Інституту Шиндлера", де розповідала про нібито українські воєнні злочини проти цивільних Донецької та Луганської областей.

Американський блогер Джексон Хінкл у Москві, вересень 2023 року. Фото: сторінка Джексона Хінкла у твіттері (X)

Перебування чи проживання в Росії

Скотт Ріттер не лише пише для російських державних медіа, а ще й відвідує РФ. У 2023 році ексвійськовий презентував там свою книгу "Гонитва роззброєнь", видану російською медіагрупою "Комсомольська правда". Влітку 2023-го в Москві можна було помітити й Чея Боуза. А восени столицею РФ прогулювався Джексон Хінкл.

Приїздив до Москви й Рей Макговерн. У 2015 році його помітили на святкуванні десятої річниці російського інформаційного агентства RT, на якому був присутній і Путін. Макговерн був у Росії й у 2013-му: тоді він вручав нагороду Сема Адамса "за чесність у розвідці" Едварду Сноудену. Його нагороджували в Москві, бо саме там Сноуден знайшов притулок після викриття секретних матеріалів ЦРУ. Він досі проживає у РФ, у 2022 році отримав російське громадянство. Щороку премію Сема Адамса вручають засудженим за шпигунство та розкриття подробиць таємних операцій ЦРУ. Інтерв’ю зі Сноуденом та серія матеріалів про нього допомогла Гленну Грінвальду отримати журналістську нагороду Джорджа Полка у 2014-му. Того ж року він імовірно відвідував Сноудена в Росії.

Колишній британський дипломат та ексагент розвідки Великої Британії МІ6 Алістер Крук у 2016 році приєднався до російського дискусійного клубу "Валдай". З учасниками щорічних засідань клубу традиційно зустрічається президент РФ Володимир Путін. Членом клубу також є науковець Річард Саква.

Гостею тимчасово окупованих Росією територій України є Єва Карен Бартлетт. Уперше "документувати українські воєнні злочини проти мирного населення Донбасу" вона почала у 2019-му. Виступила як одна зі "свідків" так званих українських воєнних злочинів для Міжнародного громадського трибуналу (створеного Громадською палатою Росії). Також виконувала роль "незалежної спостерігачки" під час незаконного референдуму про приєднання Донецької області до складу РФ. З 2021-го проживає у Росії.

Одні й ті самі нагороди

У 2017 році Єва Карен Бартлетт була першою серед тих, хто отримав нагороду Сірени Шім. Як вказано на сайті, нею нагороджують журналістів за нібито "безкомпромісну чесність". Цю нагороду отримали також Скотт Ріттер, Джексон Хінкл, Джиммі Дор, Макс Блюменталь та Алістер Крук.

Розслідувачі Bellingcat з’ясували, що цю нагороду видає Асоціація інвестицій у народні комітети (Association for Investment in Popular Action Committees), заснована у Сан-Франциско. Ця група підтримує організації та людей, які позитивно висвітлюють режим Башара Асада.

Висновки

Подібні спікери намагаються позиціонувати себе як "незалежних експертів", що "відкривають світові правду". Однак системні виступи на російських державних каналах, візити до Москви чи тимчасово окупованих територій України, говорять про протилежне. Небезпека активності подібних "експертів" не лише в тому, що вони поширюють тотожні проросійським наративи. Кожен із них має аудиторію, певний авторитет та сформований роками імідж. Як наслідок, вони отримують доступ до великих майданчиків впливу. На засіданнях Радбезу ООН уже встигли виступити з промовами Рей Макговерн, Макс Блюменталь, Чей Боуз та інші.

Тож коли вони популяризують співзвучні проросійським тези, легітимізують пропаганду РФ на Заході. Спільними ефірами, колонками в ЗМІ, новоствореними нагородами та преміями формується ілюзія масовості та фаховості. Ба більше, російські ЗМІ цитують та посилаються на їхні матеріали для підтвердження своїх слів. Завдяки подібним цитуванням російські наративи також можуть ретранслюватись в українському інформаційному просторі під виглядом "західних". Тому важливо ідентифікувати ці зв’язки задля стримування поширення проросійських наративів як на Заході, так і в Україні.