Байден привітав угоду між Ізраїлем та ХАМАСом про звільнення частини заручників

Президент Сполучених Штатів Джо Байден під час брифінгу 4 жовтня, фото: AP

Президент США Джо Байден привітав угоду між Ізраїлем та угрупованням ХАМАС про звільнення заручників.

Відповідна заява американського президента оприлюднена на сайті Білого дому.

“Я вітаю угоду щодо забезпечення звільнення заручників, захоплених терористичною групою ХАМАС під час її жорстокого нападу на Ізраїль 7 жовтня”, — заявив Байден.

Він також подякував шейху Таміму бін Хамаду аль-Тані із Катару та президенту Єгипту Абдель-Фаттаху Ель-Сісі за допомогу в досягненні угоди між сторонами.

Байден додав, що цінує зобов'язання, які взяли на себе прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу і його уряд, підтримавши тривалу паузу для забезпечення повного виконання цієї угоди і надання додаткової гуманітарної допомоги для полегшення страждань невинних палестинських родин в Газі.

“Я з нетерпінням чекаю на розмову з кожним з цих лідерів і підтримання тісного контакту, оскільки ми працюємо над тим, щоб ця угода була виконана в повному обсязі. Важливо, щоб усі аспекти цієї угоди були повністю реалізовані”, — заявив президент США.

За його словами, з перших моментів нападу ХАМАСу на Ізраїль він та його команда національної безпеки тісно співпрацювали з регіональними партнерами, щоб зробити все можливе для звільнення американських заручників.

“Перші результати цих зусиль ми побачили наприкінці жовтня, коли двоє американців возз'єдналися зі своїми близькими. Сьогоднішня угода має повернути додому інших американських заручників, і я не зупинюся доти, доки вони не будуть звільнені”, — заявив Байден

Що відомо про домовленість між Ізраїлем та ХАМАСом

Уряд Ізраїлю після шестигодинного обговорення схвалив угоду з угрупованням ХАМАС про звільнення частини захоплених 7 жовтня ізраїльських заручників, паузах у бойових діях та звільнення у відповідь частини палестинських ув'язнених з ізраїльських в'язниць.

Бойовики ХАМАС мають звільнити 50 заручників-ізраїльтян – лише цивільних, жінок та дітей в обмін на припинення вогню зі сторони Ізраїлю на чотири дні.

Ізраїль звільняє з в'язниць близько палестинських ув'язнених – жінок та неповнолітніх, проте поки не вказано точної кількості.

Під час перемир'я в Газу допускаються вантажівки з гуманітарною допомогою та паливом (повідомлялося, що їх буде 300).

Що відомо про вторгнення ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Уряд Ізраїлю 8 жовтня підтримав запровадження воєнного стану в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази.

Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів воєнного часу. Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії.

13 жовтня Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватисяу південному напрямку "задля власної безпеки та захисту", а 1 листопада відкрили єдиний на півдні КПП "Рафах". Через нього люди можуть перейти до Єгипту.

27 жовтня речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня повідомив, що другий етап війни проти ХАМАСу розпочався напередодні ввечері.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант 13 листопада заявив, що бойовики угруповання ХАМАС втратили контроль над Газою, а згодом ізраїльські війська змогли увійти у держустанови Гази.