Україна має уникнути повоєнної хвилі міграції, коли поїдуть чоловіки — Лібанова

Ексклюзивно
Фото: Олександр Брамський/Суспільне

Дефіцит робочої сили в Україні є неминучим, якою б не була ситуація з поверненням мігрантів. При цьому ще існує ризик повоєнної міграції.

Про це в інтервю для проєкту Суспільного "Ремовська Інтерв’ю" сказала Елла Лібанова — директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Національної академії наук України.

"Головне сподівання — повернення українців. Але всі не повернуться. Більше того, я дуже хочу, щоб ми уникли повоєнної хвилі міграції. Коли чоловіки поїдуть", — зазначила Лібанова.

Вона пояснила, що жінки за кордоном адаптовуються, знаходять роботу, влаштовують дітей у школи та садочки, а отже, ймовірно, чоловіки після завершення війни захочуть приєднатися до своїх родин.

На уточнення журналістки щодо того, що багато біженців стверджують, що чекають завершення війни або покращення безпекової ситуації для повернення в Україну, Лібанова зауважила, що зараз для цих жінок це теоретичне запитання, і реальне рішення вони ухвалюватимуть вже "коли стане питання руба".

"Коли люди виїздили, 90% казали, що повернуться. Сьогодні вже не 90%. І на жаль ця кількість буде зменшуватися. По-перше, вони там адаптуються, по-друге, кожний місяць війни призводить до руйнування — житла, інфраструктури. Робочі місця втрачаються, і так далі", — додала директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.

Понад 8 мільйонів українців стали біженцями

Як свідчать дані ООН станом на 23 травня 2023 року, понад 8,25 мільйона українців стали біженцями від початку повномасштабного вторгнення Росії.

В Організації інформували, що понад 5,14 мільйона з українських біженців подали заяви на отримання статусу тимчасового резидента в сусідніх західноєвропейських країнах.