Більшість українців виступають проти виборів під час війни і онлайн-голосування — КМІС

Опитування
. Фото: Українське Радіо

Станом на жовтень 2023 року 81% опитаних соціологами респондентів вважають, що вибори мають проводитися після війни і зараз вони не на часі. При цьому 16% опитаних вважають, що вибори вже мають проводитися попри війну.

Відповідні дані соцопитування оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Соціологи нагадали респондентам, що цієї осені завершуються повноваження Верховної ради, а весною – повноваження президента. Відповідаючи на запитання, коли слід проводити вибори, у всіх регіонах України більшість населення виступила проти проведення виборів під час війни.

Графік 1. Цієї осені завершуються повноваження Верховної Ради, а весною – повноваження Президента. Коли на Вашу думку слід проводити вибори? Фото: з сайту КМІС

Графік 2. Коли мають проводитися вибори в регіональному вимірі. Фото: з сайту КМІС. Графік 2. Коли мають проводитися вибори в регіональному вимірі. Фото: з сайту КМІС

Ставлення до запровадження дистанційного голосування через інтернет

Більшість українців і раніше, і зараз (65% станом на жовтень 2023 року) негативно ставляться до ідеї дистанційного голосування через Інтернет і переживають за ризики фальсифікацій. Підтримують ідею — 29%.

Графік 3. Як Ви ставитеся до ідеї запровадити можливість голосування на виборах через інтернет?. Графік 3. Як Ви ставитеся до ідеї запровадити можливість голосування на виборах через інтернет? Фото: з сайту КМІС

У всіх регіонах України більшість населення (55-68%) ставляться негативно до ідеї запровадження дистанційного голосування.

Графік 4. Ставлення до дистанційного голосування в регіональному вимірі. Графік 4. Ставлення до дистанційного голосування в регіональному вимірі. Фото: з сайту КМІС

Можливе обмеження прав громадян на період відновлення

Хоча українці вважають доцільним відкласти проведення виборів на період після війни, при цьому 88% наполягають, що в Україні має будуватися розвинена демократична система відповідно до норм Європейського Союзу. За обмеження прав громадян на період відновлення після війни виступають 7% респондентів.

Графік 5. З яким з цих тверджень Ви згодні в більшій мірі?. Графік 5. З яким з цих тверджень Ви згодні в більшій мірі? Фото: з сайту КМІС

У всіх регіонах України абсолютна більшість проти обмежень на період відновлення.

Графік 6. Ставлення до можливого обмеження прав громадян на період відновлення в регіональному вимірі. Графік 6. Ставлення до можливого обмеження прав громадян на період відновлення в регіональному вимірі. Фото: з сайту КМІС

Як відзначив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, вибори — це і спосіб “очищення” влади від тих, хто не виправдав очікувань, і підтвердження легітимності. За його словами, зараз спостерігається наростання внутрішньої критики до центральних органів влади, і особливо населення зацікавлене в оновленні парламенту та уряду при збереженні високого рівня довіри президенту.

“Проте якщо раніше в історії України наростання критики йшло поруч із наростанням вимог негайних виборів, то зараз українці наполягають, що пріоритет — це перемога, вибори — не на часі і мають бути проведені вже після завершення війни. Тобто для українців відкладання виборів не означає, що влада втрачає легітимність, а електоральне “очищення” влади українці готові відкласти на період після перемоги”, — сказав Грушецький.

Він додав, що легітимність для українців може бути, навпаки, підірвана проведенням зараз виборів. Оскільки  мільйони людей не зможуть взяти участь або матимуть численні обмеження і як виборці, і як потенційні учасники перегонів — насамперед мова про військовослужбовців та біженців закордоном.

“І як бачимо, можлива ідея запровадження дистанційного голосування через інтернет наштовхується на виразну недовіру населення. Відповідно, вибори, де мільйони громадян не беруть участь, а голосування відбувається у сумнівний з точки зору довіри громадськості спосіб, можуть бути визнані нелегітимними, а разом з цим це буде ударом по легітимності центральної влади України”, — сказав Грушецький.

Упродовж 30 вересня-13 жовтня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого були включені запитання щодо того, коли мають бути проведені вибори та щодо ставлення до можливого обмеження прав громадян на період відновлення. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 2007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.

Також у релізі представлені результати паралельної хвилі "Омнібусу" (також проведеної методом телефонних інтерв’ю) щодо ставлення до дистанційного голосування через інтернет. Це запитання ставилося 1010 респондентам (формальна похибка — 2,4%). Крім цього, це запитання КМІС ставив раніше у листопаді 2021 року, тому наводиться відповідна динаміка.