МОЗ прагне створити "фармбезвіз" для виходу українських ліків на європейський ринок

. Зустріч голови МОЗ Віктора Ляшка з пані послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою, фото: МОЗ

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зустрівся з пані послом Європейського Союзу в Україні Катаріною Матерновою та обговорив вихід української фармпродукції на європейський ринок.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я України.

Зазначається, що для розвитку фармацевтичної галузі та налагодження експорту української фармпродукції на європейський ринок потрібне визнання GMP-сертифікатів. Це можливо зробити шляхом розширення дії угоди ACAA між Україною і ЄС на фармацевтичний сектор.

"Фармацевтична галузь в Україні наразі має великий потенціал та дуже конкурентна. Повноцінний вихід на ринок Європи надасть потужний поштовх для подальшого розвитку галузі та можливості збільшення об’ємів виробництва для широкого експорту, натомість європейські громадяни отримають асортимент якісних ліків за конкурентними цінами. Ми сподіваємось, що створення “фармбезвізу” сприятиме економічному розвитку галузі та держави", — зауважив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Зустріч голови МОЗ Віктора Ляшка з пані послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою, фото: МОЗ

GMP-сертифікація (Good Manufacture Practice) — це підтвердження відповідності умов виробництва лікарських засобів вимогам належної виробничої практики за міжнародними стандартами, які охоплюють вимоги до персоналу, обладнання, приміщень, контролю, зберігання, пакування, маркування, відвантаження та розповсюдження лікарських засобів.

В Україні GMP-сертифікацію проводить Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Для виходу на ринок ЄС українським фармацевтичним компаніям необхідно проходити подвійну перевірку GMP — спочатку в Україні, а потім на рівні держав-членів ЄС. Це суттєво ускладнює реалізацію українських ліків в країнах Європи, а також впливає на істотне здорожчання препаратів, що робить українську фармацевтичну продукцію неконкурентною на ринку ЄС.

Зустріч голови МОЗ Віктора Ляшка з пані послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою, фото: МОЗ

Також сторони обговорили питання реформ фармацевтичної галузі, зокрема створення єдиного регуляторного органу з контролю за обігом лікарських засобів, який буде створено шляхом реорганізації Держлікслужби. Для України важливим є залучення експертів Євросоюзу для оцінки відповідності такого регулятора міжнародним нормам.

Важливими залишаються питання долучення України до європейських мереж, таких як реєстр медичних виробів на території ЄС та реєстр верифікації лікарських засобів.

Окрім того, планується поглиблення співпраці у реалізації спільного проєкту підтримки ментального здоров’я. Зокрема, Україна розраховує на експертну допомогу ЄС у створенні програми ментальної підтримки для юних українців.