Польська опозиція об'єдналась та офіційно висунула Туска на посаду прем'єра

Лідери опозиційних партій Польщі оголошують, що Туск — кандидат на посаду прем’єра, 24 жовтня 2023 року. Фото: AP Photo/Czarek Sokolowski

Лідери польських партій "Громадянська платформа", "Третій шлях" та "Лівиця" офіційно підтвердили готовність до співпраці, формування парламентської більшості та уряду. Вони також погодили кандидатуру Дональда Туска на посаду прем'єр-міністра Польщі.

Про це пише Rzeczpospolita.

"Ми підтвердили нашу готовність до цілковитої співпраці та створення нової більшості в наступному парламенті", — сказав лідер "Громадянської платформи" Дональд Туск.

Лідери опозиційних партій звернулися до президента Польщі Анджея Дуди з проханням не зволікати щодо призначення першого засідання оновленого уряду. 24 і 25 жовтня у Президентському палаці відбудуться консультації з президентом Анджеєм Дудою з представниками виборчих комітетів, які будуть представлені у десячтому Сеймі

Які результати парламентських виборів у Польщі

Як відомо, 17 жовтня у Польщі остаточно підрахували голоси на парламентських виборах. Голоси і мандати розподілилися так:

  • керівна партія "Право і справедливість" набрала 35,38% голосів (194 мандати);
  • на другому місці опинилась опозиційна "Громадянська платформа" з 30,70% (157 нардепів);
  • третє місце посіла політсила "Третій шлях" (14,40%, 65 депутатів);
  • четверте — "Лівиця" (8.61%, 26 місць);
  • на п'ятому — "Конфедерація" (7,16%, 18 місць).

Явка на парламентських виборах склала 74,38%.

Що відомо про парламентські вибори в Польщі

Вибори відбувалися 15 жовтня 2023 року. Поляки обирали 100 депутатів Сенату — верхньої палати парламенту, та 460 — Сейму (нижньої). Саме склад Сейму грає визначальну роль у формуванні політики країни — серед його членів обирають премʼєра, а той призначає міністрів.

За даними екзит-полів з результатом 36,8% на виборах перемагала керівна партія "Право та справедливість", яку очолює Ярослав Качинський. На другому місці, за даними екзит-полів, була "Громадянська платформа" експрем'єра Польщі Дональда Туска із результатом у 31,6% голосів. Лідер польської опозиції Туск вже оголосив про перемогу на виборах.

Прогноз розподілу місць на основі останнього опитування вказує на те, що "Право та справедливість" повинна була мати 198 депутатів у парламенті, "Громадянська платформа" — 161, "Третій шлях" — 57, "Лівиця" — 30 і "Конфедерація" — 14.

У 2019 році загальна явка на парламентських виборах Польщі становила 61,74% і була найвищою від 1989 року.

А от референдум, який проходив одночасно з парламентськими виборами у Польщі, провалився: у ньому взяла участь недостатня кількість виборців для того, аби його результати були обов’язковими.