"Скіфське золото" найближчим часом повернеться в Україну — Мінкульт

Скіфське золото. Фото: Національний музей Історії України

Колекція "Скіфського золота", яка була виставлена в музеї в Нідерландах у той час, коли Росія окупувала Крим у 2014 році, вже найближчим часом повернеться в Україну.

Про це повідомив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

"МКІП спільно з партнерами з Нідерландів проводить ряд заходів, які спрямовані на щонайшвидше повернення колекції артефактів в Україну", – зазначив Ростислав Карандєєв.

Нагадаємо, влітку Верховний суд Нідерландів остаточно зобов'язав музей Алларда Пірсона передати кримські артефакти Києву. На даний момент вже ведеться підготовка до транспортування "Скіфського золота" в Україну.

Проте повідомлялось, що колекцію відправлять після вирішення питання з оплатою за багаторічне зберігання експонатів.

Що таке "скіфське золото"

Ще влітку 2013-го кримська експозиція "Скіфського золота" вирушила на гастролі по музеям Європи. 6 лютого 2014 року у музеї Алларда Пірсона у Нідерландах відкрилася експозиція "Крим — золотий острів в Чорному морі", присвячена готам, сарматам та скіфам. Її створили п'ять українських музеїв:

  • Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України, Київ);
  • Центральний музей Тавриди (Сімферополь);
  • Бахчисарайський історико-культурний заповідник;
  • Керченський історико-археологічний заповідник;
  • Національний заповідник "Херсонес Таврійський".

Виставка складалася з 584 експонатів страховою вартістю під 13 млн євро (11,4 млн євро – київська частина, 1,4 млн євро – кримська частина). Через те, що в березні 2014 року Росія окупувала Крим, в Україну повернулися лише експонати з київського музею.Речі з кримських музеїв залишалися у Нідерландах.

Згодом Росія заявила свої права на Кримські скарби. Утім в договорі про виставку було вказано, що власником експонатів є Україна. Окупаційна влада почала багаторічну судову тяганину.

9 червня стало відомо, що після 10 років судових розглядів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook