Танення льодовиків Арктики спричинить масштабну повінь у Британії: звіт

. Ілюстративне фото Комітету з екологічного аудиту парламенту Великої Британії (EAC)

Підвищення рівня моря, спричинене таненням арктичних льодовиків, може затопити 1,5 мільйона будинків у Великій Британії.

Про це йдеться у звіті британського Комітету з екологічного аудиту.

У звіті вказано, що з’являється дедалі більше доказів того, що зміни в Арктиці можуть зробити погодні явища у Великій Британії більш екстремальними. Аналітики посилаються на дослідження, що Арктика нагрівається в чотири рази швидше, ніж решта земної кулі.

"Згідно з даними, підвищення рівня моря у Великій Британії загрожує затопленням до 1,5 мільйона об’єктів нерухомості до 2080 року, причому уряду, ймовірно, доведеться вибирати, які території захистити за допомогою засобів захисту від повеней і управління ними, а які можна дозволити затопити", — йдеться у звіті.

Також наголошується, що міжнародна співпраця має вирішальне значення й уряд Британії повинен об’єднати країни-однодумці для спільних досліджень Арктики.

Наголошується, що це буде особливо важливо, оскільки Комітет стурбований тим, що робота Арктичної ради навряд чи повернеться до нормального стану, як до вторгнення Росії в Україну. Адже з моменту вторгнення 130 дослідницьких проєктів були призупинені.

"Вторгнення Росії в Україну має серйозні наслідки для арктичної науки: західні вчені втратили дані та доступ до 50% Арктики, яка знаходиться в Росії", — йдеться у звіті.

Вказується, що окрім науки та досліджень, наявність арктичних ресурсів призводять до конкуренції між Заходом, Росією та Китаєм, що посилює географічну напруженість. Після того, як Росія "заморозила" діяльність Арктичної ради, вона співпрацює з Китаєм у російській Арктиці щодо видобутку нафти та газу.

"Комітет стурбований тим, що конкуренція за ресурси та збільшення військової присутності як Росії, так і НАТО в Арктиці відвертає увагу від зміни клімату в регіоні", — додали аналітики у звіті.

Що відомо про зміни клімату та глобальне потепління

За останні три десятиліття Європа потеплішала більш ніж вдвічі сильніше за інші частини світу: з 1991 до 2021 року температура на європейському континенті підвищувалася в середньому на 0,5 градуса Цельсія за десятиліття, тоді як середній глобальний показник становив лише 0,2 градуса Цельсія.

Липень 2023 року став найспекотнішим місяцем на Землі за всю історію спостережень, починаючи від 1880 року, повідомили вчені Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA.

У Києві влітку 2023 року також фіксують температурні рекорди. За даними Центральної геофізичної обсерваторії 27 серпня 2023, їх було одразу три — зокрема щодо середньодобової температури повітря.