Прокурори зафіксували 265 воєнних злочинів проти довкілля, вчинених РФ в Україні

Європейська конференція із захисту довкілля, 2 вересня 2023 року, Рим, Італія, фото: Офіс Генпрокурора

Правоохоронці зафіксували 265 воєнних злочинів проти довкілля та 14 випадків екоциду, вчинених Росією в Україні під час агресії.

Про це повідомили в Офісі генерального прокурора України на сторінці у Facebook.

Зазначається, що захист довкілля під час війни обговорили на європейській конференції у Римі 4 Networks Conference. Окрема сесія конференції була присвячена ситуації в Україні та впливу війни на навколишнє середовище.

В "українській сесії" як спікери взяли участь радник Генерального прокурора Максим Попов і керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генпрокурора Борис Індиченко, а також голова Державної екологічної інспекції Ігор Зубович, народний депутат Олена Криворучкіна, секретар науково-експертної ради Держекоінспекції Андрій Мороз.

Представники Офісу Генпрокурора показали в динаміці, як російська збройна агресія охоплює значну частину території України та призводить до серйозної і масштабної шкоди довкіллю: знищуються ліси, морські екосистеми, забруднюються річки та ґрунти, гине флора і фауна.

Борис Індиченко зазначив, що прокурори вже зафіксували понад 265 воєнних злочинів проти довкілля та 14 випадків екоциду. Найбільш масштабний з них – підрив греблі Каховської ГЕС у червні 2023 року, що спричинило затоплення 80 населених пунктів на території близько 610 кв км земель, загибель 33 осіб та надзвичайний руйнівний вплив на навколишнє середовище України.

До розслідування й оцінки наслідків цих злочинів залучають експертів з різних сфер та громадські організації. Зокрема, Офіс Генпрокурора сформував міжнародну команду з 10 правників і 3 технічних експертів. Прокурорів і слідчих на постійній основі консультують профільні фахівці та науковці.

"На прикладах цих зафіксованих злочинів ми показали європейським колегам, як російська агресія знищує довкілля. За ступенем серйозності, тривалості та широкомасштабності вони є чи не найбільшим екологічним злочином на Європейському континенті. Довкілля не має громадянства та кордонів, тож документування екологічної шкоди і притягнення винних до відповідальності має бути нашим спільним завданням", — підкреслив Максим Попов.

Також члени української делегації обговорили майбутню співпрацю з професійними спільнотами IMPEL та EnviCrimeNet. За результатами конференції її учасники наголосили на необхідності об’єднувати зусилля для визначення екологічної шкоди, завданої російською агресією довкіллю України.