У Миколаєві стартував третій етап "єВідновлення". Місцева влада зустрілася із власниками зруйнованих квартир

Місцева влада Миколаєві на зустрічі із власниками зруйновних квартир, 29 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У Миколаєві 29-го вересня представники влади зустрілися із власниками трьох будинків, що зазнали руйнувань внаслідок російської агресії. Мета – донести людям, яким чином вони можуть отримати компенсації за втрачене житло в умовах програми "єВідновлення".

Подробиці дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Заступник міського голови Віталій Луков розповів про необхідність надати всі документи якомога раніше. Пояснює алгоритм дій.

"Перший крок – це всі жителі повинні дати дозвіл на демонтаж цих будинків. Наступний крок – це переглянути своє майно, реєстрацію свого майна в державних реєстрах. Це повинні зробити всі, хто хоче отримати компенсацію. Наступний крок – це перебування в реєстрах цього пошкодженого майна. Ми надаємо допомогу, компенсацію, можна через Центри надання адміністративних послуг це зробити. У нас є й громадські організації, які допомагають", — говорить Віталій Луков.

Заступник міського голови Віталій Луков. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Зареєструватися для цього людина має в "Дії". Після документи вивчає комісія від міської влади й приймає рішення щодо розміру компенсації.

"На даний час вартість компенсації залежить від опосередкованої вартості одного житла. Це близько 21 тисячі гривень за 1 квадратний метр. Але ця вартість переглядається державою щоквартально і поступово вона зростає", — каже заступник мера.

Зруйнований будинок у Миколаєві, 29 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Пояснює, чому важливо отримати згоди від усіх власників квартир на демонтаж будинку.

"Може бути така ситуація, що одна людина впливатиме на майбутнє десятка сімей. Це неприпустимо. Тому прийнято таке рішення в місті Миколаєві, де ми будемо використовувати правило мовчазної згоди. Тобто ми будемо повідомляти публічно людей про те, що в них є можливість відмовитись від демонтажу. І, якщо людина таку відмову не надала – ми будемо вважати, що вона погоджується на такий демонтаж", — розповідає Віталій Луков.

Вибиті вікна в миколаївському будинку, 29 вересня 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У разі такої відмови, міська влада оскаржуватиме її через суд, мотивуючи це необхідністю задовольнити інтереси більшості.

Містянка Наталя показала Суспільному свою зруйновану квартиру. Каже, ніколи не забуде 16 квітня 2022 року, коли її будинок зазнав російських обстрілів. Розповідає, винаймає квартиру з донькою та онукою.

"Я, якби була б у своїй кімнаті, то мене б уже не було. Там стеля впала над моїм ліжком, вікно вирвало. Ці всі уламки. Усе, що оце було – ми згрібали, виносили. Ми спочатку виїжджали до Львова, а потім через пів року повернулися. Я не змогла там", – каже Наталя.

Містянка Наталя показує свою зруйновану квартиру, 29 вересня 2023 року. Фото: Юрій Руденко/Суспільне Миколаїв

Зі слів жінки, її квартиру обстежувала комісія. На зустрічах з представниками міської влади почула про необхідність демонтажу будинку аби отримати компенсацію. На неї згодна. Однак ще розбирається з документами.

Руйнування в квартирі Наталі. Фото: Юрій Руденко/Суспільне Миколаїв

Згоден на демонтаж і Сергій, однак також згоду ще не оформив.

"Спочатку ми в той день, як був "прильот", подали в "Дію". Потім нам сказали подати документи в міський реєстр. І зараз чекаємо поки все вирішиться", – розповідає Сергій.

Станом на 29 вересня в Миколаєві не підлягають відновленню 12 будинків.

Що відомо про програму "єВідновлення"

  • З травня 2023 року стартувала державна програма "єВідновлення", за якою українці, чиє житло постраждало через бойові дії, можуть отримати кошти на ремонт домівки. Для цього необхідно повідомити про пошкоджене майно в застосунку "Дія" і подати заяву про отримання фінансової допомоги.
  • Отримані кошти українці можуть витратити лише на відбудову власних домівок. А саме — на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які можна оплатити в компаній, що є учасниками програми.
  • 12 травня уряд визначив, що максимальна сума допомоги, на яку зможуть претендувати українці, чиє житло отримало незначні пошкодження через повномасштабне вторгнення РФ, становить 200 тисяч гривень.
  • 10 травня Міністерство цифрової трансформації запустило у Дії послугу "єВідновлення". Українці можуть подати заяву на порталі та отримати кошти на ремонт житла, пошкодженого внаслідок російського вторгнення.
  • 23 лютого Верховна рада ухвалила закон про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.