У Мінцифри розповіли про проблеми та перспективи залучення приватного сектору до розмінування України

Ексклюзивно
Заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков, фото: Facebook, Alex Bornyakov

В Україні досі діють стандарти мирного часу, і наразі вирішується бюрократична проблема, аби до гуманітарного розмінування українських територій можна було ефективно залучити приватні компанії.

Про це під час форуму "Розмінуй Україну" (Demine Ukraine Forum) розповів заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.

За його словами, станом на сьогодні ринок для приватних компаній ще фактично закритий, адже немає однакових умов для сертифікації у різних сертифікаційних центрах, а також є проблеми зі списком документів, які треба подавати.

Як зазначив представник Мінцифри, якщо система не буде змінена, Україні може дійсно знадобитися 700 років для повного очищення територій, як то прогнозував The Washington Post.

"Ми маємо зараз десь приблизно 15 сертифікованих операторів, але насправді з них працює 5, а якщо подивитися, хто реально працює, то їх там 2. Це (систему сертифікації — ред.) треба точно спрощувати, ми зараз цим займаємося, думаю що скоро будуть реальні кроки", — сказав Борняков.

Зокрема заступник міністра зазначив, що є проєкт експериментальної постанови, який потрібно буде узгодити з Міністерством оборони України. Термінів урядовець наразі не назвав, однак анонсував, що, серед іншого, планується запровадити проміжну сертифікацію для спрощення процесу.

Крім того, стосовно закупівель Борняков зазначив, що є пропозиція звільнити від ПДВ постачальників обладнання на період воєнного стану та надати їм інші податкові пільги, зокрема розширити діяльність “Дія City” на тих, хто займається розмінуванням.

"Наш концепт полягає в тому, щоб дозволити усім компаніям, які відповідають сертифікації, працювати без обмежень, навіть якщо ці компанії не мають обладнання, вони можуть його орендувати… Все що треба зробити — це відкрити цей ринок. Ми за спрощення, але у нас є пропозиції, щоб зробити це більш менш якісно", — підсумував урядовець.

Що відомо про замінування територій України

11 квітня тодішній міністр оборони Олексій Резніков заявив, що для повного розмінування територій України знадобиться до 30 років і ще близько п'яти тисяч фахівців.

Раніше начальник відділу організаційної роботи з гуманітарного розмінування ДСНС України Сергій Рева заявив, що в Україні необхідно розмінувати близько 470 тисяч гектарів сільськогосподарських земель на території дев'яти областей.

Міністерка економіки Юлія Свириденко до цього заявляла, що для того, щоб розмінувати територію України, може знадобитись 70 років роботи.