Нові санкції проти Росії, вибух у Нагірному Карабаху — головні новини ранку 26 вересня

Державний прапор Росії на Дворцовій площі в Санкт-Петербурзі, 2017 р., фото: AP

США наклали нові санкції на російські компанії, що постачали деталі до безпілотників, які Росія використовує у війні проти України. Польща підписала контракт на купівлю 96 американських гелікоптерів Apache та сформує найбільший парк Apache за межами США. Суспільне зібрало головне, що варто знати на ранок 26 вересня.

1. США запровадили експортні санкції проти п'яти російських компаній

Сполучені Штати посилили експортні обмеження щодо п’яти російських компаній. Йдеться про виробника титану ВСМПО-АВІСМА та ще чотири компанії ("Девайс Консалтинг"; "Грант Инструмент"; "СМТ-АйЛогик"; Streloy), які постачали компоненти для безпілотників в інтересах Головного розвідувального управління Генерального штабу Росії.

Контекст: 14 вересня Сполучені Штати розширили санкції проти Росії через її вторгнення в Україну. У новому списку — 24 людини й майже 150 компаній. Серед них — фірми-посередники зі Словенії та Туреччини, які постачали до РФ електроніку, деталі до безпілотників, датчики та вимірювальне обладнання.

2. У Нагірному Карабаху стався потужний вибух на АЗС, чимало поранених

У Нагірному Карабаху на АЗС поблизу траси пролунав потужний вибух. Про це повідомила Державна служба з надзвичайних ситуацій МВС Азербайджану. Чимало поранених з опіками доставлені до медичних закладів. Місцеві ЗМІ пишуть про ймовірні жертви та сотні постраждалих. За попередніми даними, на АЗС вибухнула цистерна, з якої людям видавали бензин для евакуації до Вірменії.

Контекст: Вибух пролунав на тлі масової евакуації вірмен з Нагірного Карабаху. Тисячі людей залишають свої домівки на автобусах і власних автомобілях. Напередодні влада Нагірного Карабаху заявила, що 5 автозаправних станцій безоплатно постачатимуть пальне охочим евакуюватися до Вірменії. У районі були десятки людей, які чекали своєї черги.

3. Польща підписала угоду про закупівлю 96 американських гелікоптерів Apache

Керівник національної оборони Польщі Маріуш Блащак підписав угоду з компанією Lockheed Martin про купівлю 96 ударних військових гелікоптерів Apache. Про це повідомило Міністерство оборони Польщі. Угода передбачає закупівлю Apache та створення центру їхнього обслуговування у польському місті Бидгощ. Планується, що це буде найбільший парк Apache за межами США. На перші американські гелікоптери очікують у 2024 році.

Чому це важливо. Польща хоче створити з американських гелікоптерів Apache і танків Abrams "нездоланний бар'єр" на східному кордоні. Apache замістять на озброєнні польської армії вертольоти Мі-24. Польща має намір накопичити сили в 300 000 солдатів, що зробить її найбільшою сухопутною армією в Європі, щоб стримати російські сили у разі загрози.

4. Німеччина у 2024 році вдвічі зменшить допомогу на біженців

У 2024 році уряд Німеччини планує вдвічі скоротити допомогу, яку виділяє федеральним землям на біженців. Рішення ухвалили через скорочення бюджету на тлі стрімкого зростання інфляції.

Чому це важливо. За даними Євростату, найбільше українських біженців серед країн ЄС проживають у Німеччині, на другому місці — Польща. Йдеться про майже 1,1 млн українців, які виїхали після початку повномасштабної війни до Німеччини.