Російські військові катували до смерті українців на ТОТ — розслідування ООН

Голова незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе. Фото: Fabrice COFFRINI/AFP через Getty Images

Російські військові широко і систематично використовували тортури на окупованих територіях і катували українців настільки жорстоко, що деякі з їхніх жертв померли.

Про це Раді ООН з прав людини в Женеві повідомив голова незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України ООН Ерік Мьосе, передає кореспондентка Суспільного.

За його словами, комісія зосередила свою увагу на насильстві проти особистої недоторканності в регіонах, які протягом тривалого часу перебували під російською окупацією, а саме в Херсонській та Запорізькій областях.

Мьосе зазначив, що комісія зібрала додаткові докази, які вказують на те, що застосування тортур російськими збройними силами на підконтрольних їм територіях було широко поширеним і систематичним.

"Основними об’єктами розслідувань були особи, яких звинувачували в інформаторстві ЗСУ.У деяких випадках тортури застосовувалися з такою жорстокістю, що спричиняли смерть жертв. Комісія продовжує картографувати та документувати такі об’єкти, щоб підтвердити свої висновки про те, що (російська окупаційна, — ред.) влада широко застосовувала тортури", — сказав голова комісії ООН.

Крім того, за словами Мьосе, комісія виявила, що на ТОТ російські солдати ґвалтували та вчиняли сексуальне насильство над жінками у віці від 19 до 83 років, часто разом із погрозами засудження або іншими порушеннями.

"Часто членів родини тримали в сусідній кімнаті, таким чином змушуючи чути, що відбувається насилля", — додав він.

Комісія також стурбована звинуваченнями в геноциді в Україні. Наприклад, частина риторики, що поширюється в російських державних та інших ЗМІ, може становити підбурювання до геноциду. Комісія продовжує перевірку таких питань.

Раніше Мьосе заявив, що комісія не має достатніх наявних доказів, які б відповідали юридичній кваліфікації Конвенції про геноцид.

Воєнні злочини в Україні

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.