Фото: УНІАН

Верховна рада у четвер, 21 вересня, ухвалила законопроєкт №9610 про національні меншини.

Про це повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

Як пояснив нардеп від "Європейської Солідарности" Олексій Гончаренко, документ:

  • визначає, хто такі національні меншини;
  • дозволяє використання мов нацменшин у рекламі та під час різних заходів, а також під час надання допомоги;
  • розробляє методологію використання мов нацменшин у певних регіонах
  • уточнює порядок визначення населених пунктів, у яких більшість — це нацменшини.

Як зазначається у пояснювальній записці до докумета, він вносить зміни до закону "Про національні меншини (спільноти) України", відповідно до яких:

  1. Пропонується закріпити оновлене визначення терміну "національні меншини (спільноти)", що базується на основі інклюзивного підходу та відповідає Рамковій конвенції про захист національних меншин 1995 року;
  2. Передбачаються державні гарантії безоплатного забезпечення підручниками (у тому числі електронними) здобувачів повної загальної середньої освіти, які належать до національних меншин (спільнот), у порядку, встановленому Кабміном.
  3. Забезпечується можливість використання мов національних меншин (спільнот) у сфері реклами, під час здійснення публічних, культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів, надання екстреної допомоги, надання допомоги та захисту жертвам домашнього насилля, догляду в будинку-інтернаті для громадян похилого віку.
  4. Уточнюються критерії, на основі яких розроблятиметься методологія використання мов національних меншин (спільнот) у населених пунктах, в яких традиційно проживають особи, які належать до національних меншин (спільнот), або в яких такі особи складають значну частину населення.
  5. Пропонується визначення таких понять, як "спеціалізовані книгарні, утворені для реалізації прав національних меншин (спільнот)", "супровід (конферанс)".
  6. Уточнюється порядок визначення населених пунктів, у яких традиційно проживають люди, які належать до національних меншин (спільнот), або в яких вони складають значну частину населення.
"Відповідно до положень Конституції України держава повинна сприяти розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин України. Належний рівень захисту прав і свобод осіб, які належать до національних меншин, є ознакою демократичного розвитку як самої держави, так і суспільства в цілому", — зазначили автори документа.

Зазначається, що 12 червня Європейська Комісія "За демократію через право" (Венеційська Комісія) оприлюднила висновок до закону "Про національні меншини (спільноти) України" No 2827-IX від 13 грудня 2022 року. У висновку містяться зауваження, здебільшого спрямовані на приведення деяких норм закону у відповідність до положень Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції про захист національних меншин 1995 року, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року.

Реформа законодавчої бази щодо національних меншин — це одна з семи рекомендацій Єврокомісії, які Україна отримала разом зі статусом кандидата на вступ до ЄС.