Реформа ООН та "формула миру": Зеленський виступив в Радбезі

Важливо
. Президент Володимир Зеленський в Радбезі ООН 20 вересня 2023 року.. Фото: Associated Press

Сьогодні, 20 вересня, президент України Володимир Зеленський виступив на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН, присвяченому війні Росії проти України та підтримці миру. Президент заявив, що Організація об'єднаних націй перебуває в глухому куті щодо агресій і закликав реформувати Радбез ООН.

Суспільне транслювало засідання Радбезу наживо з українським перекладом.

Постійний представник Росії в ООН Небензя намагався зірвати виступ президента Зеленського, який мав виступити одразу після генсекретаря ООН Гутерреша.

Небензя сказав голові засідання з Албанії: "Якщо він [Зеленський] вдарить мене молотком, ваше головування буде заплямовано".

Чинний голова відповів постпреду РФ, що виступ Зеленського — "це не спецоперація, а продовження гарної традиції і практики", оскільки Зеленський і торік виступав першим. І додав: "Давайте ви припините війну, і пан Зеленський не виступатиме".

Що сказав Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Організація об'єднаних націй перебуває в глухому куті щодо агресій і закликав реформувати Радбез ООН.

"Маємо визнати – Організація в глухому куті щодо агресій. Людство вже не покладає надій на ООН, коли йдеться про захист суверенних кордонів націй. Лідери світу шукають нові майданчики та альянси, які могли б зменшити катастрофічний обсяг проблем, які тут, у цих стінах, зустрічають риторику, а не реальні рішення", — сказав він.

Президент зазначив, що право вето в руках РФ зробило ООН недієздатною і загнало ООН в глухий кут.

"Всі дії ООН – чи то Ради безпеки, чи то Генасамблеї, – які могли б зупинити цю агресію, розбиваються об привілей, який дає це крісло агресору. Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН в глухий кут", — сказав він.

Зеленський запропонував реформувати Раду безпеки ООН розширивши склад постійних членів та надати Генеральній асамблеї право долати вето членів Радбезу.

"Застосування права вето – ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що повертає силу Статуту ООН. Саме тому Генасамблеї ООН треба дати реальну можливість долати вето", — сказав президент.

За його словами, якщо агресор ветує зусилля, спрямовані на припинення війни, то це питання потрібно виносити це питання на розгляд Генасамблеї ООН, яка може подолати вето двома третинами голосів країн-членів.

"І така резолюція Генеральної асамблеї повинна бути обовʼязковою для виконання всіма державами-членами", — наголосив Зеленський.

Другим кроком у реформуванні Радбезу ООН, за словами Зеленського, має стати розширення складу Ради і її повна підзвітність націям світу.

Третій крок — система превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав.

Територіальна цілісність

"Цей елемент і Статуту ООН, і нашої "формули миру" невідʼємно повʼязаний із питанням про очищення суверенної території держави від окупантів. Окупація це бездонне джерело тротилу під міжнародним порядком, заснованим на правилах", — сказав Зеленський.

На прикладі України він навів приклад конкретних дій, які мають бути реалізовані, аби архітектура безпеки була міцною:

Перше: повне виведення усіх російських військ та військових формувань, включно з Чорноморським флотом РФ, а також виведення усіх найманців та квазівійськових формувань Росії з усієї суверенної території України в межах наших міжнародно визнаних кордонів 1991 року.

Друге: повне повернення Україні ефективного контролю над усім державним кордоном та виключною економічною зоною – в Чорному та Азовському морях, а також в Керченській протоці.

"Тільки виконання таких двох пунктів матиме результатом чесне, надійне і повне припинення бойових дій", — сказав президент.

19 вересня під час виступу на Генасамблеї ООН президент Володимир Зеленський сказав, що Україна запустила тимчасовий експортний коридор у Чорному морі й працює над збереженням сухопутних маршрутів, але "дехто в Європі підриває солідарність і влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер".