Зеленський виступив на Генасамблеї ООН: головні тези

Оновлено
Президент України Володимир Зеленський виступив на Ганасамблеї ООН, 19 вересня 2023 рік. Фото: ОП

Президент Володимир Зеленський 19 вересня виступив на Генеральній Асамблеї Організації Об'єднаних Націй.

Глава держави розпочав промову із привітання всіх, хто виступає за спільні зусилля й пообіцяв, що, "будучи дійсно єдиним, світ можемо гарантувати справедливий мир для всіх націй".

"Ця зала бачила багато воєн, але не як активний захисник від агресії. У багатьох випадках тут найгучнішим був страх перед війною, останньою війною — війною, після якої більше ніхто не збиратиметься в залі Генасамблей. Третя світова війна розглядалася як ядерна війна. Конфлікт між державами на шляху до ядерної зброї. Інші війни здавалися менш страшними порівняно з загрозою так званих «великих держав», які розстрілюють свої ядерні запаси", — сказав Зеленський.

Президент зазначив, що "ХХ століття навчило світ утримуватися від використання зброї масового знищення — не розгортати, не розповсюджувати, не погрожувати та не випробовувати, а сприяти повному ядерному роззброєнню".

"Чесно кажучи, це хороша стратегія. Але це не має бути єдиною стратегією захисту світу від цієї останньої війни", — пояснив глава держави.

Президент Володимир Зеленський під час виступу на Генасамблеї ООН, 19 вересня 2023 року, фото: Суспільне

Не ядерна зброя зараз найстрашніша

Зеленський нагадав, що Україна відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу. За його словами, "тоді світ вирішив, що Росія має стати хранителем такої сили".

"Але історія показує, що найбільше ядерного роззброєння заслуговувала Росія ще в 1990-х роках. І Росія зараз цього заслуговує — терористи не мають права володіти ядерною зброєю. Але справді не ядерна зброя зараз найстрашніша", — наголосив президент.

Глава держави заявив, що "поки ядерна зброя лишається на своїх місцях, масове знищення набирає обертів".

"Росія перетворює на зброю багато інших речей, і ці речі використовуються не лише проти нашої країни, але й проти всіх ваших країн. Існує чимало конвенцій, які обмежують володіння та розповсюдження зброї, але не існує реальних обмежень на використання продовольства, енергії та інших речей як зброї", — вказав Зеленський.

Президент Володимир Зеленський під час виступу на Генасамблеї ООН, 19 вересня 2023 року, фото: Суспільне

Росія намагається використати голод як зброю

Президент розповів, що з початку повномасштабної агресії, Росія заблокувала українські чорноморські та азовські морські порти.

"Наші порти на Дунаї досі залишаються мішенню для її ракет і безпілотників. РФ намагається використати дефіцит продовольства на світовому ринку як зброю в обмін на визнання окупації деяких — якщо не всіх — захоплених територій. Росія використовує ціни на продовольство як зброю", — зауважив глава держави.

Зеленський сказав, що Україна запустила тимчасовий експортний коридор у Чорному морі й працює над збереженням сухопутних маршрутів.

"Тривожно бачити, як у цей час дехто в Європі підриває солідарність і влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер. Може здаватися, що вони грають власну роль, але натомість вони допомагають підготувати сцену для московського актора", — пояснив президент.

Москва перетворює ядерну енергетику на зброю

Глава держави підкреслив, що світ неодноразово був свідком використання Москвою енергії як зброї, але "нинішня загроза ще більша".

"Росія перетворює ядерну енергетику на зброю. Подивіться, що РФ зробила з нашою Запорізькою атомною електростанцією: обстрілювала її, окупувала й тепер шантажує інших загрозою витоку радіації", — продовжив Зеленський.

Викрадення дітей — частина держполітики РФ

Президент зазначив, що "терористичні угруповання й раніше викрадали дітей, але ніколи раніше масові викрадення та депортації не ставали частиною державної політики"

"Викрадених українських дітей у Росії вчать ненавидіти Україну, розривають усі зв’язки з їхніми сім'ями. Це геноцид", — наголосив глава держави.

Кожне десятиліття Росія починає нову війну

Зеленський заявив, що частини території Молдови та Грузії залишаються окупованими Росією, а Сирія перетворена на руїни.

"Кожне десятиліття РФ починає нову війну. Якби не Росія, хімічна зброя ніколи не була б там застосована. РФ майже поглинула Білорусь, загрожує Казахстану та країнам Балтії", — вказав президент.

Перша леді Олена Зеленська та керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час Генасамблеї ООН, 19 вересня 2023 року, фото: Суспільне

Українська формула миру

Глава держави нагадав, що минулого року представив Українську формулу миру, яка стала основою для оновлення наявної архітектури безпеки.

"Тепер ми можемо відновити дію Статуту ООН і гарантувати повну силу світового порядку, що ґрунтується на правилах. Завтра я представлю деталі на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН", — продовжив Зеленський.

Президент підкреслив, що формула не лише про Україну і понад 140 держав та міжнародних організацій повністю або частково її підтримали.

"Вона пропонує рішення та кроки, які зупинять усі форми перетворення на зброю, що були застосовані Росією проти України й інших країн і можуть бути використані іншими агресорами. Важливі переговори та консультації щодо імплементації Формули миру відбулися в Хіросімі, Копенгагені та Джидді. І ми готуємо Глобальний саміт миру", — зазначив глава держави.

Путіну не можна довіряти

Зеленський розповів, що йому відомо про спроби "укласти якісь тіньові угоди за лаштунками".

"Злу не можна довіряти. Запитайте Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам Путіна. Будь ласка, почуйте мене. Нехай єдність вирішує все відкрито", — закликав президент.

Глава держави додав, що Україна робить усе для того, аби після російської агресії ніхто у світі не наважився напасти на жодну країну.

"Перетворення на зброю має бути стримане. Воєнні злочини мають бути покарані. Депортовані люди мають повернутися додому. А окупант має повернутися на власну територію", — підсумував Зеленський.