Україна сподівається на важливі політичні рішення від ЄС до кінця року — Стефанішина

. Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на заході Acting for Survivors 15 червня 2023 року Фото: Getty Images

Україна очікує подальшої підтримки від Європейського союзу та сподівається на важливі політичні рішення щодо членства у ЄС. Іспанія обіцяє Україні підтримку на євроінтеграційному шляху.

Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на запрошення Іспанського головування в ЄС бере участь у неформальній зустрічі з європейськими урядовцями перед засіданням Ради міністрів ЄС із загальних справ у Брюсселі.

Міністр закордонних справ, ЄС та співробітництва Хосе Мануель Альбарес заявив, що головування Іспанії надає найбільшого значення всьому, що стосується України, зокрема вступу України до Європейського Союзу.

"Ми хочемо якнайшвидше бачити Україну в європейській родині. Від неї (Ольги Стефанішиної — ред.) ми дізнаємося з перших вуст про те, яка ситуація в Україні, чого Україна очікує від ЄС, і я впевнений, що вона зможе відчути повну солідарність, звичайно, з боку Іспанії та іспанського головування, та, я певний, від усіх держав-членів", — сказав він.

За словами Альбареса, Іспанія підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно: гуманітарна допомога, політико-дипломатична допомога, військова техніка, "все необхідне Україні для захисту свого суверенітету, своєї територіальної цілісності та своїх мирних жителів, яких щодня несправедливо карають".

Стефанішина своєю чергою подякувала Іспанії за політичну підтримку і за те, що іспанська сторона робить все можливе, щоб Україна стала членом Європейського Союзу.

"До кінця року може знадобитися прийняття низки важливих політичних рішень. І я сподіваюся, що сьогоднішні дискусії дійсно сприятимуть цій єдності навколо чіткого повідомлення про те, що Євросоюз буде з Україною стільки, скільки буде потрібно", — сказала віцепрем'єрка.

За її словами, з першого дня війни Україна багато зробила для того, щоб транзитні та експортні шляхи через країни ЄС, були розширені, щоб транзит і доступ українського зерна до всього світу був відкритий, щоб розвивалися коридори солідарності.

"Це діалог, який триває, але, звичайно, головною артерією для експорту є море, Чорне море України. Це зобов'язання є з боку всіх партнерів, окрім РФ, яка все ще продовжує зберігати військову загрозу та фізичну загрозу для тих кораблів, які прямують з України на інші континенти", — сказала Стефанішина.

Урядовиця наголосила, що Україна закликає міжнародну спільноту, особливо в кулуарах засідання Генасамблеї ООН, яке відбувається цими днями, посилити тиск на Росію, щоб вона взяла на себе зобов'язання знову запустити зерновий коридор через море.

"Запевняємо, що Україна навіть під час війни залишається найбільшим виробником та експортером зерна, і ми продовжуємо виконувати наші зобов'язання, незважаючи на найсуворіші умови безпеки, в яких ми живемо сьогодні", — сказала вона.

Що відомо про вступ України в Євросоюз

Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в Європейський Союз. Але Україна має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — 17 червня, після засідання Єврокомісії, на якому вирішувалося, чи рекомендувати надати Україні статус кандидата в ЄС, сказала її президентка Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.