"Харківські угоди": в Україні заочно судитимуть Януковича та Азарова

Фото: AP

Правоохоронці закінчили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо президента-втікача Віктора Януковича та колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова, які підозрюються у державній зраді (ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111 ККУ).

Про це повідомили в Офісі генерального прокурора.

Встановлено, що Янукович у порушення вимог Конституції та Закону "Про міжнародні договори України" 21 квітня 2010 року в місті Харкові підписав від імені держави угоду про продовження на 25 років терміну перебування Чорноморського флоту РФ на території Криму та міста Севастополь.

Своєю чергою Азаров у порушення згаданих нормативних актів, того ж дня підписав розпорядження про схвалення Кабінетом міністрів так званих "Харківських угод" на користь Росії.

"Колишні керівники держави штучно створили передумови для збільшення чисельності військ РФ на території України, їх переоснащення й модернізації та надалі — вторгнення збройних сил РФ і окупації ними АР Крим і Севастополя", — зазначили в ОГП.

Правоохоронці вказали, що окупація півострова надала можливість Росії здійснити протягом 2014-2022 років нарощування особового складу та військової техніки збройних сил ЧФ РФ, а також створити нові військові частини та підрозділи. Вони були застосовані агресором для повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року на територію України.

Таким чином Янукович і Азаров обвинувачуються у діяннях, умисно вчинених на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України й наданні Росії та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти української держави, поінформували в Офісі генпрокурора.

Окрім цього, там додали, що у зв'язку з переховуванням обвинувачених на території РФ, досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснювалося слідчими ДБР за спеціальною процедурою.

Що передбачали "Харківські угоди"

"Харківські угоди" були укладені у квітні 2010 року між Україною і Росією щодо продовження терміну базування російського флоту на території Криму в обмін на знижки на газ, який РФ постачала Україні.

У ДБР зазначали, що Янукович забезпечив легалізацію відповідної угоди за українським законодавством. За його вказівкою був підготовлений проєкт міждержавної угоди, погоджений центральними органами виконавчої влади та схвалений на засіданні Кабміну. Надалі так звані "Харківські угоди", ратифікувала Верховна Рада, і їх було імплементовано. Янукович залучив до виконання "завдання" майже всіх високопосадовців уряду та підконтрольних нардепів.

Підписані всупереч національним інтересам України документи про продовження термінів перебування флоту РФ в Україні ще на 25 років, нарощування особового складу збройних сил та військової техніки росіян в Криму створили загрози суверенітету та територіальній цілісності української держави.

Згідно з базовими угодами 1997 року, росіяни мали зменшувати свій контингент на півострові. Натомість "Харківські угоди" дозволили агресорам мати достатньо ресурсів для окупації півострова у 2014 році та для повномасштабного вторгнення до України у лютому 2022 року.