"Програма насичена". У Кропивницькому тиждень триватиме театральний фестиваль "Вересневі самоцвіти"

Театр імені Кропивницького. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому проведуть щорічне театральне свято "Вересневі самоцвіти". Це Всеукраїнський фестиваль. Окрім вистав, буде книжковий ярмарок, зустрічі з акторами та письменниками, зокрема з Олександром Жовною та вшанування корифеїв українського театру у державному заповіднику-музеї Івана Карпенка-Карого "Хутір Надія" та в селі Арсенівка.

Попри війну, фестиваль вирішили провести, а 20% від кожного квитка відправити Збройним силам України, розповіла під час брифінгу директорка департаменту культури й туризму обласної військової адміністрації Уляна Соколенко.

"Ми не маємо права не провести фестиваль, руйнувати традиції. Програма насичена".

Це 53-ті"Вересневі самоцвіти". Уляна Соколенко сказала, бюджетних грошей на це не витрачатимуть.

Фестиваль "Вересневі самоцвіти" відбудеться з 18 по 24 вересня. Програма

Кожного дня після вистав можна буде поспілкуватись з акторами.

18 вересня. Покажуть виставу, яка є спільним проєктом театру імені Марка Кропивницького та херсонського імені Куліша "Заборонений" про Василя Стуса. П’єса Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова про перебування поета-шістдесятника в радянському таборі. На малій сцені театру імені Марка Кропивницького в цей день покажуть виставу херсонського театру "Юда" за п’єсою Лесі України "На полі крові". Це моновистава, яку грає Сергій Михайловський.

19 вересня. На великій сцені – вистава кропивницького театру "Ціна життя" за п’єсою Карела Чапека "Мати" про те, що кожен з героїв свого часу робить вибір, заради чого потрібно жити. Але найскладнішим є вибір матері, яка мусить заплатити власну ціну – відпустити останнього сина на війну. На малій сцені покажуть виставу "Моїй мамі сто років" Мішеля Лоранса у виконанні акторів кропивницького театру.

Також цього дня влаштують творчу зустріч з письменником Олександром Жовною.

20 вересня. На великій сцені – вистава Дніпровського театру імені Шевченка "З вірою і надією в серці" Оксани Петровської. Це драма про війну на території Донецької області. На малій сцені – вистава кропивницького театру "Вільні метелики" Леонарда Герша. Це прем’єра минулого року.

Цього дня відбудеться відкриття оновленого музею української хореографії. Це спільний проєкт обласного краєзнавчого музею й обласної хореографічної спілки. Музей хореографії – єдиний в Європі, розташований на "Хуторі Надія". Частину експонатів перенесли в оновлене приміщення будівлі Нацбанку.

21 вересня. Вистава Криворізького театру музично-пластичних мистецтв "Академія руху" "Співи сонця і тіні" поєднує гру тіней і пластики. Її покажуть на великій сцені. На малій – вистава кропивницького муніципального театру сатири "Селфі зі склерозом" Олександра Володарського.

22 вересня. У державному заповіднику-музеї Івана Карпенка-Карого "Хуторі Надія" вшанують корифеїв українського театру.

"Широкої святкової програми не буде, – розповіла Уляна Соколенко. – Ми розуміємо, що ми не можемо робити свято, коли йде війна. Не запрошуємо велику кількість людей. Це буде вшанування корифеїв".

У Кропивницькому на вулиці Театральна в цей день відбудеться виставка-ярмарок "Книговир - 2023".

На великій сцені театру – вистава "Наталка-Полтавка" за п'єсою Івана Котляревського у виконанні акторів кропивницького театру. На малій сцені – вистава Миколаївського театру драми та музичної комедії "Старший брат" за п’єсою Марини Смілянець "Молитва за Елвіса". Це прем’єра 2023 року про стосунки двох братів та як війна змінила їхні цінності. Один брат – учасник АТО, інший – офісний працівник.

В цей день на сцені театру у місті Олександрія відбудеться вистава театральної спільноти "N" "Дорослі забави" за участі Ольги Сумської.

23 вересня. У селі Арсенівка Мар'янівської громади, на батьківщині драматурга Івана Карпенка-Карого, готують музичну програму, спілкування з письменниками та пленер художників.

У Кропивницькому на великій сцені театру покажуть виставу кропивницького театру "Кохання панночки". Це п'єса Марка Кропивницького за мотивами повісті Миколи Гоголя "Вій". На малій сцені – вистава Миколаївського художнього драматичного театру "Проста українська скіфська баба". Твір присвячений подіям весни-літа 2014 року – початку російсько-української війни. Моновиставу підготувала артистка Миколаївського академічного художнього драматичного театру Марина Васильєва.

24 вересня. Закриття фестивалю. У театрі покажуть виставу "Бондарівна" за п'єсою Карпенка-Карого.