Росія поставила Ірану навчально-бойові літаки Як-130 — ЗМІ

Російський літак ЯК-130 виконує політ під час святкування 100-річчя ВПС Росії, Підмосков’я, Росія, 11 серпня 2012 р., фото АР

Іран отримав від Росії навчально-бойові літаки Як-130.

Про це повідомляє іранське інформаційне агентство INSA.

Те, що російські Як-130 надійшли на озброєння Військово-повітряних сил іранської армії, свідчать "зображення, доступні в соціальних мережах". Офіційно при цьому про постачання літаків поки не повідомлялося.

Зазначається, що літаки використають для підготовки нових пілотів, які літатимуть на винищувачах нового покоління іранських ВПС.

Скільки саме Як-130 поставила Росія Ірану невідомо. За інформацією іранського агентства Tasnim, йдеться щонайменше про два літаки. Стверджується, що вони вже увійшли до складу іранських ВПС із базуванням на 8-й тактичній авіабазі імені шахіда Бабаї в Ісфахані.

Наголошується, що це перші літаки, придбані для ВПС Ірану за кордоном за останні майже 20 років.

Як-130 — російський навчально-бойовий літак, розроблений ДКБ імені Яковлєва спільно з італійською компанією Aermacchi, це перша повністю нова модель літака, яка почала вироблятися в Росії після розпаду СРСР. Перший політ відбувся 25 квітня 1996 року.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

10 червня, офіційний представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує з Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва безпілотників, який може бути повністю запущений на початку наступного року.

За його словами, отримані супутникові знімки свідчать про плани розмістити завод з виробництва БПЛА в особливій економічній зоні "Алабуга" в Росії на території Республіки Татарстан.