Індія вперше запустила ракету для вивчення Сонця

Космічне агентство Індії в суботу, 2 вересня 2023 року, запустило ракету для вивчення Сонця. Фото: скрін відео запуску ракети

Після успішної висадки на Місяць космічне агентство Індії в суботу, 2 вересня, запустило ракету для вивчення Сонця в рамках своєї першої подібної сонячної місії. Пряма трансляція запуску відбувалася  на веб-сайті Індійської організації космічних досліджень (ISRO).

Про це пише Reuters.

Пізніше індійське космічне агентство на своїй сторінці в соціальній мережі X (колишній Twitter) повідомило, що супутник перебуває на орбіті.

Трансляцію дивилися понад 860 000 глядачів. Тисячі людей зібралися на оглядовому майданчику біля місця запуску, щоб побачити зліт зонду, який вивчатиме сонячні вітри, що можуть спричиняти такі явища на Землі як полярні сяйва.

“Названий на честь слова гінді, що означає "сонце", космічний апарат Aditya-L1 стартував лише через тиждень після того, як Індія випередила Росію і стала першою країною, що здійснила посадку на південному полюсі Місяця”, — відзначає агенція.

Aditya-L1 спроектований таким чином, щоб пролетіти 1,5 мільйона кілометрів за чотири місяці. Це значно менше, ніж відстань до Сонця, яке перебуває на відстані 150 мільйонів кілометрів від Землі. Апарат має зупинитися в космосі у точці Лагранжа, де об'єкти мають тенденцію залишатися на місці завдяки врівноваженню гравітаційних сил, що зменшує споживання палива космічним апаратом.

"Ми переконалися, що матимемо унікальний набір даних, який наразі недоступний жодній іншій місії", — сказав головний науковий співробітник місії Санкар Субраманіан.

За його словами, це дозволить дослідникам зрозуміти Сонце, його динаміку, а також внутрішню геліосферу, яка є важливим елементом для сучасних технологій, а також аспекти космічної погоди.

Вчені також сподіваються дізнатися більше про вплив сонячної радіації на тисячі супутників на орбіті, кількість яких зростає з успіхом таких проектів, як комунікаційна мережа Starlink компанії SpaceX Ілона Маска.

"Низька навколоземна орбіта була сильно забруднена через приватну участь, тому розуміння того, як захистити супутники на ній, матиме особливе значення в сучасному космічному середовищі", — розповів завідувач кафедри наук про Землю і космос Індійського інституту космічної науки і технологій Рама Рао Нідаманурі.

У довгостроковій перспективі дані, отримані під час місії, можуть допомогти краще зрозуміти вплив Сонця на кліматичні умови Землі та походження сонячного вітру — потоку частинок, що летять від Сонця через Сонячну систему.

23 серпня індійський космічний корабель "Чандраян-3" успішно приземлився на південному полюсі Місяця. Раніше здійснити посадку на поверхню Місяця вдавалось лише США, Китаю та Радянському Союзу.