Польща фрахтує танкери, якими перевозять російську нафту, щоб імпортувати арабську нафту — Reuters

Нафтовий танкер San Sebastian біля нафтопереробного заводу ISAB (Сицилія, 31 травня 2022 року). ISAB належить російському Лукойлу. Фото: АР

Польська нафтопереробна компанія Orlen за останні місяці зафрахтувала щонайменше 10 танкерів, які раніше доставляли російську нафту до Азії, щоб дорогою назад кораблі доставили арабську нафту на нафтопереробні заводи в Литві та Польщі.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані двох трейдерів.

Агентство зазначає, що багато великих нафтових компаній уникали укладання контрактів на танкери, що перевозили російську нафту, через ризик санкцій та добровільних обмежень.

Використання танкерів, що експлуатуються неросійськими судноплавними компаніями, але які доставляють російську нафту та нафтопродукти, не є порушенням будь-яких санкцій, але на постачання поширюється політика цінового обмеження, запроваджена країнами G7.

Відповідно до цінового ліміту західні компанії можуть транспортувати та страхувати російську нафту та продукти за умови, що вони продаються за ціною менше ніж 60 доларів за барель.

Польща, яка раніше була одним із найбільших імпортерів сирої нафти з Росії, припинила закупівлі російської нафти цієї весни.

За словами трейдерів, компанія Orlen, яка замінила російську нафту на вуглеводні з Близького Сходу та Північного моря, може отримати дешевші тарифи на доставку, якщо буде використовувати танкери, які доставляли російську нафту, оскільки попит на них низький.

Один із трейдерів, які беруть участь у торгівлі російською нафтою, сказав, що Orlen отримує привабливі ставки, оскільки імпорт арабської нафти означає, що танкери можуть повертатися завантаженими, а не порожніми.

"Мертвий фрахт є однією з проблем при роботі з російською нафтою, оскільки не всі компанії згодні використовувати судна, які беруть участь у постачанні нафти Urals", — сказав трейдер.

Orlen заявила, що не бере участі в транспортуванні російської нафти і перевіряє всі судна, які використовує, щоб переконатися, що антиросійські санкції не порушуються.

На питання, чи зафрахтувала вона судна після повернення з доставки російської нафти до Азії, компанія відповіла, що не коментує комерційні питання і не розкриває подробиці своєї співпраці з діловими партнерами.

Дані LSEG Eikon показують, що Orlen зафрахтувала не менше 10 суден для доставки нафти з Близького Сходу до польського Гданська та литовського Бутинге протягом трохи більш як три місяці. Кораблі також заходили до російських портів Балтики.

В одному випадку танкер Aframax Nissos Serifos 23 травня завантажив близько 100 тисяч тонн нафти марки Urals, поставленої російською "Зарубіжнафтою", у балтійському порту Приморськ для доставки порту Мундра в Західній Індії.

По дорозі назад судно 22 липня завантажило 100 тисяч тонн нафти сорту Arab Light у саудівському порту Сіді-Керір для доставки до польського порту Гданськ. До інших танкерів входили Waikiki, Bonita, Nissos Delos, Calida, Anafi Warrior, Ark, Lovina і Botafogo, які доставляли нафту, переважно з Близького Сходу, у Гданськ і Бутинге, та був прямували до прилеглих російських міст Приморськ і Усть-Лугу, показують дані.

За даними LSEG, судна перебувають під управлінням грецьких судновласників, зокрема TMS Tankers та Kyklades Maritime.

Як показують дані, деякі судна пройшли цей маршрут двічі, доставляючи нафту до Індії з Росії та повертаючись до Польщі з нафтою із Сіді-Керір.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Росія збільшила продаж зі знижкою до Китаю та Індії, зокрема, після того, як вона постраждала від західних санкцій та цінової стелі G7, покликаної обмежити її здатність фінансувати війну в Україні коштом доходів від нафти.