NASA оголосила про відправлення людей на Місяць. Росія та Індія — власні місії на супутник

. Команда Artemis II у Космічному центрі НАСА у Флориді, 8 серпня 2023. Фото: АР.

Американці Рід Вайзман, Крістіна Кох і Віктор Гловер, а також канадієць Джеремі Генсен мають здійснити політ навколо супутника Землі наприкінці 2024 року та полетіти на Місяць у межах проекту "Артеміда 2".

Про це пише Голос Америки.

У Національній космічній агенції США планують, що люди зможуть висадитись на поверхні Місяця у 2025 році, однак дату можуть перенести через проблеми із космічним кораблем SpaceX Starship, адже перший випробувальний політ космічного корабля завершився вибухом через кілька хвилин після старту.

Попередній етап місії, а саме "Артеміда 1", завершився у грудні без космонавтів на борту. Як кажуть у NASA, ці запуски мають на меті встановити постійну присутність людини на Місяці, щоб екіпажі проводили там тижні, а також це прокладе шлях для майбутніх дослідницьких місій людини на Марс.

Тим часом російська компанія "Роскосмос" повідомила, що 11 серпня відправить безпілотний апарат космічної станції "Луна-25" на Місця 11 серпня. Він досліджуватиме ґрунт і шукатиме воду на супутнику. Запуск російської місії спочатку був запланований на жовтень 2021 року.

Як повідомляє Euronews, запуск першої російської місії на Місяць із 1976 року буде здійснено без обладнання Європейського космічного агентства (ESA), яке припинило співпрацю з "Роскосмосом" після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Росія тоді заявила, що замінить європейські системи на прилади російського виробництва.

14 липня Індійське космічне агентство запустило свою ракету, яка спробує посадити роботизований марсохід на південний полюс Місяця. Зараз космічний апарат місії "Чандраяан-3" (Chandrayaan-3) кружляє навколо Місяця й має здійснити посадку 23 серпня, у той самий день, коли, як заплановано, туди має висадитись російський апарат. У Роскосмосі сказали, що місії не стануть на заваді одна одній, адже мають різні точки запланованої посадки.

Якщо місія стане успішною, Індія приєднається до групи з лише трьох країн, які здійснили контрольовану посадку на Місяць: США, СРСР і Китай.