У РФ Навального засудили до 19 років колонії особливого режиму у справі про "екстремізм"

. Санкт-Петербург, квітень 2021. Фото: Getty Images

Російського опозиціонера Олексія Навального у Росії засудили до 19 років колонії особливого режиму у кримінальній справі про "екстремізм".

Про це повідомляє "Дождь".

Відповідне рішення ухвалив Московський міський суд на виїзному засіданні в колонії "ИК-6" Володимирської області, де Навальний відбуває дев'ятирічний термін за своєю минулою справою.

Після того, як вирок набере чинності, Навального мають перевести в колонію особливого режиму, де відбувають покарання особливо небезпечні рецидивісти і засуджені до довічних термінів, відзначає "Дождь".

Навального звинувачували за шістьма статтями: про створення екстремістського співтовариства, заклики до екстремізму, створення некомерційної організації, що зазіхає на права громадян, фінансування екстремізму, а також про втягнення неповнолітніх у небезпечні дії та реабілітацію нацизму.

Як розповідав директор Фонду боротьби з корупцією Іван Жданов, обвинувачення Навального були пов'язані з роботою його штабів і фонду, збором донатів, твітами колишнього оператора фонду Навального Павла Зеленського про самоспалення журналістки Ірини Славіної, участю в мітингах людей молодше 18 років. За статтею про “реалізацію нацизму” — з публікацією волгоградським штабом колажу з облитим зеленкою монументом "Батьківщина-мати кличе!" на знак солідарності з Навальним після нападу на нього у 2017 році.

Обвинувачення просило для Навального 20 років позбавлення волі.

Суд почав розглядати справу про екстремізм проти Навального 19 червня. Виїзні засідання проходили в закритому режимі. Свідками з боку Навального виступали засуджені політики Володимир-Кара-Мурза, Ілля Яшин, Лілія Чанишева та Олексій Горінов. А також, за словами колишнього головного редактора "Еха Москви" Олексія Венедиктова, ексмер Єкатеринбурга Євген Ройзман і головний редактор "Новой газеты" Дмитро Муратов.

Що відомо про отруєння та ув'язнення Олексія Навального

Російський опозиціонер Олексій Навальний знепритомнів 20 серпня 2020 року в літаку на шляху з Томська до Москви. Після екстреної посадки в Омську його госпіталізували, а через два дні доставили для лікування в берлінську клініку "Шаріте".

Уряд Німеччини 2 вересня заявив, що в організмі Олексія Навального виявили сліди отрутиз групи "Новачок". Мова йде про отруйні речовини нервово-паралітичної дії, над якими працювали лабораторії СРСР та Російської Федерації.

Згодом інформацію про отруєння політика "Новачком" підтвердили ще дві незалежні лабораторії у Франції та Швеції.

Країни ЄС, Велика Британія та США засудили напад на Навального та закликали російську владу розслідувати подію, а Україна вимагає посилити санкції проти РФ. Сам опозиціонер заявив, що за його отруєнням стоїть президент РФ Володимир Путін.

Пізніше Навальний опублікував відео, в якому спілкується з начебто одним із працівників ФСБ, що стежили за ним і брали участь у спецоперації з його отруєння.

17 лютого 2021 року Олексія Навального затримали після прибуття до Москви з Берліна, де він провів кілька місяців, одужуючи від отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новичок”.

22 березня 2022 року Лефортовський суд Москви засудив Олексія Навального до 9 років колонії суворого режиму. Суддя визнала опозиціонера винним у справі про "шахрайство" та "образу" суду. Під час дебатів прокурор просила призначити Навальному 13 років колонії суворого режиму з обмеженням волі на два роки.

Згідно з фабулою справи, Навальний створив організовану групу у складі його соратників Леоніда Волкова, Романа Рубанова та інших учасників, яка збирала у необмеженого кола осіб кошти на діяльність "Фонду боротьби з корупцією", "Фонду захисту прав громадян" та "Штабів Навального" (усі організації визнані в РФ екстремістськими та заборонені), а також на президентську кампанію 2018 року.

За версією слідства, з якою погодився суд, замість статутної діяльності організованих ним НКО кошти Навальний витрачав на екстремізм та особисті потреби. Всього, на думку Слідкому, "Навальний та його спільники викрали і розпорядилася на власний розсуд" коштами чотирьох громадян на загальну суму 2 млн 693 тис. 503 руб.

Також Навального звинувачують в образі мирової судді Катерини Фролової, яка підтримувала звинувачення проти нього на процесі у справі про наклеп на ветерана, та онука ветерана – Ігоря Колесникова. Навальний вину не визнав.

У травні Московський міський суд визнав законним вирок Навальному у справі про "образу суду" та "шахрайство". Його етапували до колонії суворого режиму.