Європарламент вимагає від Кремля звільнити Навального та інших політв'язнів

. Російський опозиційний політик Олексій Навальний, фото: УНІАН

Євродепутати закликають владу РФ звільнити лауреата премії Сахарова 2021 року Олексія Навального та всіх інших політв’язнів, які борються за російську демократію. Про це йдеться у резолюції щодо дотримання прав людини в Росії.

Документ схвалили 497 голосами "за", 17 — "проти" і 33 — утрималися.

Євродепутати вимагають забезпечити політв'язням умови утримання, які відповідають міжнародним вимогам.

"До моменту звільнення умови утримання політичних в’язнів, таких як Навальний, який зазнав жорстокого поводження, включно з тортурами, і якому загрожує новий термін ув’язнення до 25 років, мають відповідати міжнародним зобов’язанням Росії. Зокрема, Навальному потрібен доступ до обраних ним лікарів і до адвокатів, спілкування з родиною", — йдеться у резолюції.

Європарламентарі зазначили, що ЄС і демократична спільнота потребують чіткої стратегії "підтримки перемог як України, так і демократії в Росії, що також буде перемогою для Навального".

Вони закликають країни-члени ЄС допомагати російським правозахисникам, продемократичним активістам і незалежним журналістам у Росії та за її межами.

В ЄП наголосили, що Путін повинен постати перед судом за злочини проти власного населення, і закликає Раду ЄС прийняти обмежувальні заходи проти осіб, відповідальних за "свавільне судове переслідування та тортури антивоєнних протестувальників".

У листопаді 2022 року Європейський Союз запровадив санкції проти співробітників ФСБ, причетних до отруєння опозиційного політика Олексія Навального у 2020 році.

Що відомо про отруєння та ув'язнення Олексія Навального

Російський опозиціонер Олексій Навальний знепритомнів 20 серпня 2020 року в літаку на шляху з Томська до Москви. Після екстреної посадки в Омську його госпіталізували, а через два дні доставили для лікування в берлінську клініку "Шаріте".

Уряд Німеччини 2 вересня заявив, що в організмі Олексія Навального виявили сліди отрути з групи "Новачок". Мова йде про отруйні речовини нервово-паралітичної дії, над якими працювали лабораторії СРСР та Російської Федерації.

Згодом інформацію про отруєння політика "Новачком" підтвердили ще дві незалежні лабораторії у Франції та Швеції.

Країни ЄС, Велика Британія та США засудили напад на Навального та закликали російську владу розслідувати подію, а Україна вимагає посилити санкції проти РФ. Сам опозиціонер заявив, що за його отруєнням стоїть президент РФ Володимир Путін.

Пізніше Навальний опублікував відео, в якому спілкується з начебто одним із працівників ФСБ, що стежили за ним і брали участь у спецоперації з його отруєння.

17 лютого 2021 року Олексія Навального затримали після прибуття до Москви з Берліна, де він провів кілька місяців, одужуючи від отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новичок”.

22 березня 2022 року Лефортовський суд Москви засудив Олексія Навального до 9 років колонії суворого режиму. Суддя визнала опозиціонера винним у справі про "шахрайство" та "образу" суду. Під час дебатів прокурор просила призначити Навальному 13 років колонії суворого режиму з обмеженням волі на два роки.

Згідно з фабулою справи, Навальний створив організовану групу у складі його соратників Леоніда Волкова, Романа Рубанова та інших учасників, яка збирала у необмеженого кола осіб кошти на діяльність "Фонду боротьби з корупцією", "Фонду захисту прав громадян" та "Штабів Навального" (усі організації визнані в РФ екстремістськими та заборонені), а також на президентську кампанію 2018 року.

За версією слідства, з якою погодився суд, замість статутної діяльності організованих ним НКО кошти Навальний витрачав на екстремізм та особисті потреби. Всього, на думку Слідкому, "Навальний та його спільники викрали і розпорядилася на власний розсуд" коштами чотирьох громадян на загальну суму 2 млн 693 тис. 503 руб.

Також Навального звинувачують в образі мирової судді Катерини Фролової, яка підтримувала звинувачення проти нього на процесі у справі про наклеп на ветерана, та онука ветерана – Ігоря Колесникова. Навальний вину не визнав.

У травні Московський міський суд визнав законним вирок Навальному у справі про "образу суду" та "шахрайство". Його етапували до колонії суворого режиму.

Читайте також

Московський суд визнав законним вирок Навальному. Опозиціонера переведуть у колонію суворого режиму

Колишній прибічник Навального зізнався у роботі на ФСБ