У Польщі заявили про призупинення імпорту українського зерна до липня

Важливо
. Збір урожаю пшениці. Фото: УНІАН

Польща призупиняє імпорт українського збіжжя щонайменше до липня цього року, повідомив заступник міністра сільського господарства країни Януш Ковальський.

Про це повідомляє TVP.

"Європейський Союз нічого не зробив для допомоги польським фермерам, а ефективність перших годин роботи пана Роберта Телуса — нового міністра (сільського господарства — ред.) — за підтримки як прем’єр-міністра, так і президента, а результати перемовин із президентом Зеленським, показали, що ми в змозі спілкуватися з Україною та тимчасово призупинити імпорт (зерна — ред.) щонайменше до липня", — зазначив він.

За словами заступника міністра, польсько-українська угода щодо зерна має стати першим кроком у врегулюванні проблеми.

"Ми твердо говоримо: мита мають бути запроваджені на всю сільськогосподарську продукцію з України, і я вірю, що це — початок тієї великої битви, яку польський уряд зараз веде з Європейською Комісією. Але ми маємо бути транзитною країною. Всі продукти мають відправлятися через Польщу, вони не мають завдавати шкоди польським фермерам, польським виробникам, і викликати кризу, пов’язану із продовольчою безпекою", — додав Ковальський.

Чому Польща призупиняє імпорт українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

28 березня стало відомо, що Румунія і Польща ведуть переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

30 березня Моравецький заявив, що в уряді Польщі планують розробити правила, які дозволять обмежити ввезення українського збіжжя до країни, бо "це зерно сьогодні дестабілізує наш ринок". У Єврокомісії заявили, що віддані подальшій підтримці України, однак імпорт українського збіжжя чинить тиск на сусідні країни, які фактично "завалені" українським зерном.

Під час візиту до Польщі президент Володимир Зеленський обговорив із польським прем'єр-міністром Матеушем Моравецьким ввезення українського зерна до Європейського Союзу через Польщу, на який скаржилися місцеві фермери. На пресконференції Зеленський повідомив, що із ситуації вдалося знайти вихід.

За оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

Читайте також

Обстріл Запоріжжя, повернення депортованих дітей, сотні БТР від Польщі, бої на Донеччині. 410 день війни. Онлайн