У МАГАТЕ заявили, що зараз загрози для ЗАЕС через підрив Каховської ГЕС немає. На скільки вистачить води для охолодження

Рафаель Гроссі на брифінгу в Києві, 6 жовтня 2022 року. Фото: Нікіта Галка, Суспільне

Станом на зараз безпосереднього ризику для безпеки Запорізької атомної електростанції внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС немає. Про це заявив очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який оголосив, що на наступний тиждень запланований його візит на ЗАЕС. Він додав, що води, яка перекачується на станцію основним маршрутом, має вистачити на кілька днів. Також є альтернативні джерела води. Основне з них — ставок-охолоджувач, який може забезпечувати ЗАЕС водою ще кілька місяців.

“Сьогодні гребля Нової Каховки була серйозно пошкоджена, що призвело до значного зниження рівня водосховища, яке використовується для подачі охолоджувальної води на ЗАЕС”, — заявив Гроссі.

Він пояснив, що вода потрібна для основної системи охолодження води, яка забезпечує охолодження (серед іншого) наступного:

  • відведення залишкового тепла від реакторів (відпрацьованого або частково відпрацьованого там палива);
  • відведення залишкового тепла від басейнів відпрацьованого палива;
  • охолодження аварійних дизель-генераторів (коли вони працюють).
“Відсутність охолоджувальної води в основних системах охолоджувальної води протягом тривалого періоду часу спричинить розплавлення палива та непрацездатність аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає”, — сказав очільник МАГАТЕ.

За словамив Гроссі, співробітники МАГАТЕ на місці були проінформовані про те, що пошкодження греблі Нової Каховки наразі призводить до зменшення рівня води приблизно на 5 см/год. Команда продовжує стежити за цим рівнем та всіма іншими питаннями на місці.

Основна (магістральна) лінія охолоджувальної води подається з водосховища і перекачується каналами біля ТЕС на місце, сказав Гроссі. За підрахунками, води цим маршрутом має вистачити на кілька днів.

“О 8 ранку вода у водоймі була на рівні 16,4 м. Якщо опускається нижче 12,7 м, її більше не можна перекачувати”, — пояснив Гендиректор МАГАТЕ..

За його словами, місія МАГАТЕ повідомила, що ЗАЕС докладає всіх зусиль, щоб закачувати якомога більше води в канали охолодження та пов’язані з ними системи. Крім того, на ЗАЕС відключають неосновних споживачів води, щоб зменшити споживання води. Керівництво ЗАЕС обговорює подальші заходи.

Існує ряд альтернативних джерел води — Гроссі

За словами Гроссі, існує ряд альтернативних джерел води

Основним з них є великий ставок-охолоджувач поруч з майданчиком, який за проєктом розташований вище рівня водосховища.

“Оскільки реактори були зупинені протягом багатьох місяців, передбачається, що цього ставка буде достатньо для забезпечення водою для охолодження протягом декількох місяців. Агентство підтвердить це дуже скоро”, — сказав Гроссі.

Тому, додав він, життєво важливо, щоб цей ставок-охолоджувач залишався неушкодженим.

“Не можна робити нічого, що могло б підірвати його цілісність. Я закликаю всі сторони забезпечити, щоб нічого не було зроблено, щоб підірвати її”, — сказав Гроссі.

Він додав, що на наступний тиждень була запланована його поїздка на ЗАЕС.

“І зараз вона є необхідною. Я поїду”, — сказав Гендиректор МАГАТЕ.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російська окупаційна армія підірвала Каховську гідроелектростанцію в Херсонській області. Машинну залу станції повністю зруйновано, вона не підлягає відновленню. Близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення.

Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив, що у критичній зоні затоплення на правобережжі Херсонщини перебувають близько 16 тисяч людей.

В Енергоатомі повідомили, що підрив окупантами греблі Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької атомної електростанції, проте поки що ситуація лишається контрольованою.

"На даний час ситуація на ЗАЕС під контролем, український персонал моніторить усі показники", — зазначили в Енергоатомі.