Підрив Каховської ГЕС: Як реагують у світі

Оновлюється
Вода тече через прорив Каховської греблі в Каховці 6 червня 2023 р. Фото: ОПУ через Associated Press

Російська окупаційна армія підірвала Каховську гідроелектростанцію в Херсонській області. Машинну залу станції повністю зруйновано, вона не підлягає відновленню. Близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення.

У світі реагують на черговий воєнний злочин росіян.

Президент Ради ЄС Шарль Мішель шокований підривом греблі і назвав Росію винною у техногенній катастрофі Росію.

"Шокований безпрецедентним обстрілом греблі Нової Каховки. Знищення цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності", — написав він у Twitter.

Мішель зазначав, що на засіданні Ради ЄС у червні порушить це питання і запропонує більше допомоги затопленим районам. "Мої думки з усіма сім’ями в Україні, які постраждали від цієї катастрофи", — написав він.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що руйнування Каховської греблі ставить під загрозу життя тисяч мирних жителів і завдає серйозної шкоди довкіллю.

"Це обурливий акт, який ще раз демонструє жорстокість війни Росії в Україні", — написав він у Twitter.

Президентка Молдови Мая Санду рішуче засудила руйнування греблі і заявила про готовність Кишинева надати Україні допомогу.

"Напади Росії на критичну інфраструктуру є воєнними злочинами. Президенте Зеленський, ми готові надати допомогу у відповідь на повені та підтримати зусилля з пом’якшення наслідків", — зазначила вона.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, який перебуває з візитом в Україні, поклав відповідальність за руйнування греблі Каховської ГЕС на Росію. Про це повідомляє The Guardian.

"Я чув повідомлення про вибух на греблі та ризик повені. Ще занадто рано робити будь-яку значущу оцінку деталей. Але варто пам’ятати, що єдиною причиною, чому це взагалі є проблемою, є неспровоковане повномасштабне вторгнення Росії в Україну", – зазначив політик.

Клеверлі також запевнив, що Британія продовжить оцінювати розвиток ситуації у зоні катастрофи.

"Ми продовжимо оцінювати розвиток ситуації, але найкраще, що може зробити Росія зараз, це негайно вивести свої війська, – наголосив він.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив у вівторок, що руйнування греблі в Новій Каховці відповідає ескалації насильства в Україні та стратегії російського президента Володимира Путіна щодо атак на цивільні об'єкти. Про це повідомляє Reuters.

"З цієї причини це те, що має новий вимір, але вписується в те, як Путін веде цю війну", — сказав він.

Шольц також зазначив, що Німеччина із занепокоєнням спостерігає за ситуацією на Запорізькій АЕС після руйнування дамби, яка подає воду на станцію.

"Все, що ми можемо сказати про Запоріжжя, це те, що ми постійно за цим стежимо", – сказав Шольц.

Президент Естонії Алар Каріс заявив, що підрив Каховської ГЕС стане ще одним звинуваченням у списку злочинів влади РФ.

"Підрив Каховської греблі є ще одним терористичним актом, який загрожує життям тисяч українських мирних жителів. Це буде ще одне звинувачення в списку для московської влади", — зазначив він.

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що Росія тепер перетворила воду на зброю.

"Терористична держава Росія тепер перетворила воду на зброю. Руйнування Каховської греблі є воєнним злочином, який зачіпає незліченну кількість мирних жителів і призводить до екоциду та масового знищення. Ми повинні зупинити цей цикл агресії, допомагаючи Україні перемогти та забезпечуючи повну відповідальність (Росії — ред.)", написала вона у Twitter.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна також засудив навмисне знищення Росією Каховської ГЕС

"Цей військовий злочин призведе до екоциду, величезних економічних збитків і переміщення тисяч людей. Особи, які вчинили воєнні злочини, мають постати перед спецтрибуналом", — написав він у Твіттер.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що знищення Каховської ГЕС було дозволене вищим керівництвом РФ.

"Черговий воєнний злочин, чергове боягузтво з боку кремлівських воєнних злочинців. Це мало бути дозволено вищим керівництвом російського військового командування. Усі винні в цьому та інших воєнних злочинах мають понести відповідальність", — зазначив він.

Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич засудила підрив греблі Каховської ГЕС.

"Я засуджую руйнування Росією греблі в Україні: це злочинно і безрозсудно", — написала вона у Твіттері.

Президентка Єврокомісії Роберта Мецола назвала знищення Каховської ГЕС злочином проти людства.

"Діти, жінки та чоловіки України страждатимуть від наслідків жахливої ​​руйнації Каховської гідроелектростанції. Це акт проти людства. Воєнний злочин, який ми не можемо залишити без відповіді. Сьогодні, як ніколи, Україна потребує нашої допомоги", — наголосила вона.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова назвала руйнування Каховської греблі жахливим вчинком.

"Руйнування Каховської греблі є жахливим вчинком з величезним і прямим впливом на людей і навколишнє середовище. Ще один приклад жорстокості агресії Росії проти України", — сказала вона.

В ООН відреагували на руйнування каховської ГЕС і заявили, що цивільне населення та цивільна інфраструктура не можуть бути ціллю.

"Їх треба захищати. В будь-який час. Всюди", — йдеться у повідомленні.

Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель та комісар ЄС з питань врегулювання кризових ситуацій Янез Ленарчич засудили руйнування Роією Каховської греблі і зазначили, що таки РФ на українську цивільну критичну інфраструктуру досягли безпрецедентного рівня.

"Це новий вимір російських звірств і він може становити порушення міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права. Цим вчинком РФ продовжує свою безрозсудну ядерну авантюру, ставлячи під загрозу належне функціонування систем безпеки та захисту ЗАЕС. Це безвідповідально і абсолютно неприйнятно.", — йдеться у заяві.

Європейські чиновники зазначили, що залишаються на зв'язку з українською владою для забезпечення негайної допомоги з боку ЄС.

"Координаційний центр ЄК з реагування на надзвичайні ситуації активно відстежує ситуацію та перебуває у тісному контакті з ДСНС. Україна може звернутися за допомогою в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. Ми готові задовольнити будь-які нагальні потреби, в тому числі у харчових продуктах та питній воді", — йдеться у заяві Борреля та Ленарчича.

Чехія закупить обладнання для очищення води і передасть його Україні. Також у Чехії готують генератори, щоб передати у знеструмлені через підрив росіянами Каховської ГЕС райони, повідомив Суспільному урядовий уповноважений Чехії з питань відновлення України Томаш Копечний.

“Почнемо з екології та засобів для очищення води. Це те, що ми плануємо відправити якнайшвидше. Їх треба буде десь купити. У нас немає систем, готових до такого сценарію, до такої загрози, які можна було б відправити з державного резерву, але ми працюємо над тим, щоб купити їх і відправити в постраждалі райони”, — сказав він.

Щодо генераторів, то представники Чехії підготували план, як відправити їх якомога більше.

Речник ЄС Пітер Стано назвав підрив Каховської ГЕС новою ескалацією російської агресії.

"Руйнування греблі в Новій Каховці виводить націлювання на цивільну інфраструктуру та цивільне населення в Україні на безпрецедентно новий рівень. І, звичайно, ЄС рішуче засуджує цей жахливий і варварський напад на таку важливу частину інфраструктури з її жахливими гуманітарними та екологічними наслідками", — сказав він.

Речник ЄС зазначив, що підрив греблі відбувся в контексті незаконної російської агресії, "в рамках якої Путін не вагаючись застосував голод та енергію як зброю і зробив зиму зброєю".

"Він грає в ядерну гру з атомними електростанціями в Україні. Отже, це знову нова ескалація, нова ознака ескалації, яка переводить жахливий і варварський характер російської агресії проти України до безпрецедентного рівня", — зазначив Стано.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.