Що робити, якщо стали свідком домашнього насильства: пояснюють юристи

. Фото: Unsplash (ілюстративне)

З 2017 року в Україні діє законодавство щодо запобігання та протидії домашньому насильству. Юристи дали пораду, як діяти людям, які стали свідками домашнього насильства.

За словами правників, про те, що у певній родині систематично трапляється домашнє насильство, можуть не знати навіть найближчі родичі.

Причини, чому постраждала людина не розповідає про те, що відбувається, можуть бути різними: небажання псувати репутацію сім’ї або ж навіть страх того, що, у випадку звернення до правоохоронців, ситуація може погіршитись.

"Таким людям необхідна допомога. Тож, якщо ви стали свідком домашнього насильства або навіть почули підозрілі звуки у помешканні сусідів чи родичів – ігнорувати це не варто", — зазначають юристи.

Про те, що у сусідів/знайомих в родині відбувається домашнє насильство може свідчити крик, звуки боротьби, дитячий плач або інші підозрілі звуки з оселі сусідів.

Правозахисники закликають не бути байдужими та спробувати допомогти. Спершу варто подзвонити у двері з будь-яким приводом, щоб оцінити ситуацію. Якщо побоювання підтвердились слід викликати поліцію.

Консультація для свідків домашнього насильства. Інфографіка Мін'юсту

Як зазначив, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Бреус, під час дзвінка на "102" поліція не може вимагати докази вчинення насильства від свідка та погрожувати йому адміністративною відповідальністю за свідомо неправдивий виклик поліції.

"Ні постраждала особа, ні свідок домашнього насильства не зобов’язані збирати докази дій кривдника. Це робота правоохоронців. Працівники поліції повинні невідкладно прибути на виклик, відібрати пояснення у свідка та скласти протокол про адміністративне правопорушення, в якому максимально детально зафіксувати факти вчинення домашнього насильства", — сказав він.

Юрист пояснив, що при особистій зустрічі з імовірно постраждалою людиною варто розказати про необхідність звернутись до поліції, існування притулків для постраждалих від насильства в сім'ї та порадити звернутись по безоплатну правову допомогу.

Якщо від насильства в сім'ї страждають діти

Діти є постраждалими від домашнього насильства навіть тоді, коли є лише його свідками. У таких випадках варто викликати поліцію та звернутись до служби у справах дітей.

Що може бути доказом у справі про домашнє насильство

За словами юристів, докази фактів домашнього насильства, зібрані постраждалою людиною чи свідками, можуть допомогти притягти кривдника до відповідальності. Постраждала людина чи свідки мають право подавати зібрані самостійно докази.

"Та часом їх отримати складно, оскільки зазвичай насильство відбувається в приватних місцях та без свідків. До того ж деякі види домашнього насильства і зовсім непомітні для оточення: як от психологічне або економічне насильство, але і в такій ситуації покарати кривдника можливо", — кажуть правники.

Головна порада, за словами юристів, якщо людина помітила факт домашнього насильства або воно вчиняється щодо неї – слід звернутися до правоохоронних органів та інших уповноважених установ та зберігати усі докази і документи.

Це можуть бути фото чи відео, аудіозаписи розмов чи скріншоти переписування з погрозами чи шантажем, попередні заяви до поліції, висновки медичних експертиз, висновки комісії у справах дітей тощо.

"Якщо не впевнені як діяти – зверніться до фахівців системи безоплатної правової допомоги. Юристи системи БПД пояснять, які докази можуть бути корисні у вашому випадку та як їх зібрати", — зазначили правозахисники.

Куди звертатись

● до контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103, дзвінки безкоштовні;

● у Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot

● до найближчого бюро правової допомоги.