Росія вивезла з України щонайменше 2,5 тисячі дітей-сиріт — ЗМІ

Херсонщина. Військові РФ вивозять дітей на "оздоровлення". Фото: пропагандистські ЗМІ РФ

Щонайменше 2,5 тисячі дітей-сиріт або тих, які залишилися без піклування батьків, могли вивезти до Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Про це йдеться у розслідуванні видання "Важные истории".

Журналісти дослідили базу даних дітей-сиріт, через яку російська влада шукає опікунів або прийомних батьків. В ній у 2022 році з’явилося значно більше дітей, ніж у минулі роки.

Усього таких дітей минулого року стало на 2 450 більше, ніж у середньому за попередні шість років. За даними видання, найбільше кількість сиріт зросла в Ростовській області, яка межує з Україною, а також у Москві та Нижньогородській області.

Водночас зазначається, що однозначно стверджувати, що всі 2 450 дітей було депортовано з України, не можна.

У базі, зазвичай, не йдеться про те, що ту чи іншу дитину було вивезено з України. Проте видання перевірило дані про деяких дітей, внесених до бази, і з’ясувало, що вони справді жили в окупованих Росією регіонах України. Деякі з них жили в дитбудинках і до війни, у деяких батьки загинули під бойових дій.

При цьому РФ не збирається повертати дітей в Україну. У держустановах українських дітей "перевиховують": їм прищеплюють "патріотичні почуття", влаштовують зустрічі з військовими, які брали участь у війні проти України, а також вчать плести маскувальні сітки для армії РФ. Журналісти зазначають "повернутися в Україну ці діти практично не мають жодних шансів".

За даними Офісу Генпрокурора України станом на 31 травня внаслідок російської агресії 483 дитини загинули, 989 поранені, 19 484 депортовані, 393 дитини зникли безвісти.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Організація з безпеки та співробітництва в Європі дійшла висновку, що "велика кількість" українських дітей була переміщена до Росії та на окуповані РФ території. В ОБСЄ також заявили, що Росія "явно порушувала" права незаконно вивезених на російську територію українських дітей.