Є новий канал повернення в Україну викрадених дітей — Лубінець

Омбудсман Дмитро Лубінець. Фото: Суспільне / Ліля Гончарук

Омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, що в України з'явився новий канал, який дозволяє повертати викрадених українських дітей і влада розраховує на повернення великої кількості дітей.

Про це він сказав на конференції "UA війна. Недоспівана колискова", передає кореспондентка Суспільного.

За словами Лубінця, допомогу у поверненні викрадених українських дітей запропонували міжнародна організація та низка омбудсманів.

Він зазначив, що останніх трьох викрадених дітей — двох дівчаток і хлопчика — повернулися завдяки новому каналу.

"Це те, що може сказати публічно. Ми напряму не спілкуємося з представниками РФ. Ми бачимо, що у нас є позитивні моменти, ми повертаємо дітей. Деталі не розкриваємо. Ми хочемо, щоб цей посередник допоміг нам повернути велику кількість дітей і саме зараз він над цим працює", — сказав Лубінець.

За словами Лубінця, зараз українській владі відомо про 19400 вивезених дітей.

"Посилали запити в РФ, де перебувають діти, як їх провідати немає можливості. 19400 — це ім‘я прізвище дитини, де жила, ідентифіковані, про них знають. Скільки вивезли з тимчасово окупованих невідомо, коли деокупують цифра буде більшою", — зазначив він.

За словами омбудсмана, у російському полоні перебувають понад 27 тисяч дорослих цивільних.

"У нас є підтвердження, що через територію Білорусі, за безпосередньої участі влади РБ відбувалося як примусове переміщення як українських дітей і цивільних заручників, так і військовополонених", — сказав Лубінець.

Радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, заявила, що приблизно 200-300 тисяч залишаються в Росії та Білорусі, їх постійно перевозять

"За даними РФ кажуть, що там 700 тисяч дітей. Після повернення вони проходять медичну реабілітацію", — сказала вона.

За словами Герасимчук, Україні вдалося повернути 371 дитину.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Організація з безпеки та співробітництва в Європі дійшла висновку, що "велика кількість" українських дітей була переміщена до Росії та на окуповані РФ території. В ОБСЄ також заявили, що Росія "явно порушувала" права незаконно вивезених на російську територію українських дітей.