Президентка ЄК закликала надати Україні гарантії безпеки на шляху до НАТО

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Фото: AP

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала членам НАТО надати Україні гарантії безпеки на шляху до членства в Альянсі.

Про це вона сказала виступаючи на конференції з питань безпеки в Братиславі, передає The Guardian.

Зазначається, що країни НАТО перед майбутнім самітом у Вільнюсі почали дебати щодо того, які гарантії безпеки можна надати Україні. Йдеться про гарантії на період, поки Україна ще не стала членом НАТО.

Президентка ЄК зазначила, що для майбутнього статусу безпеки України можна використовувати приклади з історії. Як приклад вона згадала про позицію нейтралітету Фінляндії після Другої світової війни до вступу до Європейського Союзу.

За словами фон дер Ляєн, члени НАТО можуть надати низку гарантій, які разом будуть стримуванням шляхом відмови "через військове обладнання, яке може зміцнити Україну проти майбутніх атак РФ". За її словами, важливо й те, що "друзі України будуть з нею у довгостроковій перспективі".

Як пише The Guardian, у широкому сенсі, стримування шляхом відмови означає переконання противника в тому, що "напад не буде успішним, тому що оборона сильна", тоді як попередня концепція НАТО — стримування шляхом відплати — означає погрозу супротивнику "відплатою за напад, якщо його буде здійснено", щоб змусити супротивника утриматися від нього.

Видання зазначає, що стратегія відмови була прийнята НАТО на Мадридському саміті, але наслідки для оборони України з точки зору розміщення військ не були повністю викладені.

Крім того, президентка ЄК вкотре заперечила мирний план на основі замороженого конфлікту і заявила, що загроза повторного вторгнення РФ зникне лише тоді, коли усі російські війська та техніка покинуть українську землю.

За словами фон дер Ляєн, ЄС зрозумів, що для Європи недостатньо просто сказати Україні, що двері для остаточного членства України в ЄС відкриті, Євросоюз повинен зробити активні кроки, щоб зблизитися з державами-кандидатами.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.