Кулеба звернувся до 31 міністра закордонних справ країн НАТО перед їхньою зустріччю в Осло

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступає на прес-конференції, Ефіопія, 24 травня 2023 р., фото: АР

Глава МЗС України Дмитро Кулеба звернувся до всіх міністрів закордонних справ країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло, позначивши три кроки для успіху майбутнього саміту Альянсу у Вільнюсі.

Про це очільник МЗС України повідомив у Twitter.

"Я звернувся до 31 міністра закордонних справ країн НАТО перед їхньою неформальною зустріччю в Осло. Три кроки, щоб зробити Вільнюський саміт успішним: 1) Зміцнення інституційних зв'язків і допомоги між Україною і НАТО; 2) Зробити крок до членства України; 3) Забезпечити гарантії безпеки на шляху України в НАТО", — йдеться в дописі Дмитра Кулеби.

31 травня-1 червня відбудеться неформальна зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Зустріч пройде у норвезькій столиці Осло. Там говоритимуть про загальну безпекову ситуацію, яка докорінно змінилась через російське вторгнення в Україну, повідомив раніше генсекретар НАТО Єнс Столтенберг. Глави МЗС проведуть неформальне обговорення щодо підготовки саміту глав держав і урядів НАТО, яка відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.