Понад 4,5 тисячі заявок подали жителі Харківщини: як працює програма "єВідновлення" й на кого розрахована

Житель Харківської області поруч зі своїм зруйнованим російським обстрілом будинком, травень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Майже 4 600 заявок на відновлення пошкодженого житла внаслідок війни подали жителі Харківської області до державної програми "єВідновлення".

Про це Суспільне Харків розповіла заступниця міністра інфраструктури Наталія Козловська. Програма стартувала 10 травня. Хто може розраховувати на компенсацію та як її отримати, Козловська розказала Суспільне Харків.

Хто може отримати допомогу від держави

Розраховувати на компенсацію від держави за програмою "єВідновлення" можуть власники приватних будинків, квартир та кімнат у гуртожитку, що:

  • пошкоджене через напад РФ після 24 лютого 2022 року;
  • підлягає відновленню;
  • розміщене на неокупованій території;
  • не було повністю відремонтоване самостійно.

Як подати заявку на "єВідновлення"

Заявку можна подати на порталі або у застосунку "Дія", далі треба відкрити рахунок "єВідновлення" у запропонованих сервісом банках.

Спеціальні комісії зафіксують пошкодження і внесуть інформацію до держреєстру пошкодженого та зруйнованого житла, потім можна буде отримати виплату, говорить заступниця міністра інфраструктури Наталія Козловська.

Пошкоджений внаслідок російського обстрілу будинок, Харківська область, травень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

За її словами, нині триває перший етап виплат "єВідновлення" — на дрібний ремонт вартістю до 200 тисяч гривень.

"Ми зазначили типові пошкодження, які можуть бути на об’єкті: дах, двері, вікна, стіни, мережі. Зазначено, яка вартість відновлення однієї одиниці пошкодження. Якщо в домогосподарстві пошкоджено стільки-то квадратних метрів даху, дві двері, одне вікно, то автоматично буде розрахована вартість компенсації конкретного домогосподарства", — каже Наталія Козловська.

На що можна витратити гроші, отримані за програмою "єВідновлення"?

Гроші, отримані за програмою, можна буде витратити на будівельні матеріали або замовити ремонтні роботи протягом року з моменту їх отримання, говорить Козловська.

Пошкоджений внаслідок російського обстрілу будинок, Харківська область, травень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

За її інформацією, на сьогодні у міністерстві отримали майже 4600 заявок з Харківської області.

Умови програми "єВідновлення": окремі питання

Чи можуть взяти участь у програмі люди, які реєстрували пошкодження у "Дії" у 2022 році і до початку запуску програми?

На підставі такої інформації органи місцевого самоврядування можуть розглядати питання щодо надання компенсації, пояснює Наталія Козловська.

"Додатково власникам житла необхідно подати заявку, що він має бажання отримати компенсацію. Це буде сигналом для органів місцевого самоврядування, щоб брати цю заявку в роботу, проводити огляд пошкодженого майна і розраховувати компенсації", — говорить заступниця міністра.

Для огляду оселі може прийти комісія для перевірки характеру пошкоджень.

Пошкоджений внаслідок російського обстрілу будинок, Харківська область, травень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

На які ремонти можна використати компенсацію?

Для того, щоб не виникало питань щодо розмірів компенсації, до постанови Кабміну №381 додали чек-лист, в якому зазначили характер пошкоджень: двері, вікна, дах, стіни, будь-що інше і розрахували скільки необхідно для відновлення, наприклад одних дверей, 1 кв. м даху, розповідає Козловська.

Чи можуть розраховувати на допомогу, ті хто зробив ремонт за власний кошт?

Для тих, хто відремонтував житло власним рахунком, планують розробити окрему програму.

"Підемо шляхом схожим на "єВідновлення". Будемо надавати компенсацію, враховуючи характер пошкоджень. Якщо ви поставили вікна, ми розуміємо, що ми вже розрахували, яка вартість відновлення вікна тощо. Не у всіх можуть зберегтися чеки. Розуміючи, що ситуація може бути неоднозначна, ми йдемо шляхом, який дозволить людям отримати компенсацію", — каже Наталія Козловська.

Пошкоджений внаслідок російського обстрілу будинок, Харківська область, травень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

У міністерстві інфраструктури розбили програму на три етапи: дрібний, капітальний ремонт і компенсація за знищене майно. Над механізмами для двох останніх етапів зараз працюють фахівці міністерства.

Що робити, якщо ремонт коштує більше, ніж 200 тисяч гривень?

"Якщо йдеться про багатоквартирні будинки, де треба відновити сходи, дах, вхід, і ми розуміємо, що люди не можуть за це заплатити, то цей проєкт буде передбачати відновлення будинку в цілому. Якщо будинок неможливо відновити, у цьому випадку буде компенсація за зруйноване житло", — говорить заступниця міністра інфраструктури.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube