Переховувався понад 20 років. У ПАР затримали підозрюваного у вбивстві 2 тисяч людей у Руанді

Фульгенс Каїшема. Фото: IRMCT

Одного з підозрюваних у масових вбивствах людей у Руанді під час геноциду в 1990-х роках затримали в Південно-Африканській Республіці. Він переховувався понад 20 років.

Про це повідомив Міжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів (IRMCTМіжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів був заснований Резолюцією Радбезу ООН для завершення роботи, що залишилася Міжнародним кримінальним трибуналом для Руанди та Міжнародним кримінальним трибуналом для колишньої Югославії, після завершення їхніх відповідних мандатів. Механізм має два відділення: одне в Аруші, Танзанія, і одне в Гаазі, Нідерланди.) ООН.

Фульгенса Каїшему затримали в місті Парл у спільній операції південноафриканської влади та розшукової команди Офісу прокурора IRMCT.

Каїшему звинувачують в організації вбивства близько 2 тисяч біженців із народності тутсі – чоловіків, жінок, дітей та літніх людей – у католицькій церкві в Ньянґе під час геноциду тутсі в Руанді в 1994 році. Фульгенс Каїшема перебував розшуку з 2001 року.

Зазначається, що він брав участь у плануванні та виконанні масового вбивства, в тому числі купив і розподілив бензин для підпалу церкви з біженцями всередині. Коли її не вдалося спалити. він разом зі спільниками використав бульдозер, аби знести церкву Потім він брав участь у похованні загиблих у братських могилах.

У IRMCT додали, що Каїшема використовував псевдоніми та фальшиві документи, аби приховати свою особу, покладався на своїх "довірених прихильників", у тому числі родичів та членів колишніх руандійських угруповань, які "поділяли ідеологію геноциду "Сила хуту".

"Його вдалося виявити завдяки розслідуванню на основі аналізу, яке спиралося на докази з багатьох джерел як за традиційними, так і за передовими методиками", — йдеться в повідомленні IRMCT.

За словами генпрокурора IRMCT Сержа Браммерца Каїшема переховувався понад 20 років.

"Фульгенс Каїшема переховувався понад 20 років. Його арешт означає, що він нарешті постане перед правосуддям через свої ймовірні злочини", — сказав Браммерц.

Він також визнав внесок міжнародної спільноти, зокрема, оперативних груп країн Африки та партнерів зі США, Великої Британії та Канади.

У травні 2020 року французькі правоохоронці затримали 84-річного бізнесмена Фелісьєна Кабугу, підозрюваного в участі й фінансуванні геноциду в Руанді у 1994 році.

Геноцид народностей тутсі та хуту в Руанді

6-7 квітня 1994 року внаслідок військового перевороту до влади у Руанді прийшов тимчасовий уряд з представників народності хуту, яка складала етнічну більшість населення країни. Вони розв’язали геноцид проти представників етнічної меншості — народності тутсі, а також проти хуту, які відмовлялися від протистояння. Лише за сто днів було вбито, ймовірно, до 800 тисяч людей, 10% з яких склали хуту, всі інші — тутсі. Хвилі вбивств передували декілька років жорсткої пропаганди проти тутсі, найбільш відомим розповсюджувачем якої було "Радіо семи пагорбів". Пізніше низка відповідальних за токсичну пропаганду та геноцид тутсі були засуджені Міжнародним трибуналом до довічних ув’язнень.

Хуту і тутсі — етносоціальні групи, що протягом століть населяли території сучасних Руанди, Уганди, Бурунді й деякі інші країни регіону на захід від озера Вікторія. Вони мають різне антропологічне походження, але з XIX століття їх етнічні особливості практично зрівнялись — і хуту і тутсі розмовляють однією мовою, мають однакові релігійні традиції. Відмінності між ними полягали, в основному, в соціально-майновому статусі — освіченіших і заможніших тутсі німецькі та бельгійські колонізатори охочіше використовували для адміністрування, в той час, як хуту складали більшість найбіднішого населення регіону.