Саміт Ради Європи ухвалив декларацію на підтримку України. Про що йдеться у документі

Важливо
Саміт Ради Європи в Рейк’явіку, Ісландія, 16 травня 2023 р. Фото: Associated Press

Рада Європи на саміті в Ісландії 17 травня ухвалила декларацію на підтримку України, в якій висловлюється підтримка української "формули миру", створення спецтрибуналу для керівництва РФ, а також заклик звільнити цивільних українців, зокрема і депортованих дітей.

Документ опублікований на сайті Ради Європи.

46 країн Ради Європи висловили свою повну підтримку Україні та її народу і пообіцяли бути з Україною, скільки буде потрібно.

"Без підзвітності не може бути тривалого миру, і ми підтримуємо принципи справедливого та тривалого миру, викладені у "формулі миру" президента Зеленського", — йдеться у документі.

У декларації також наголошується, що Росія має виконати свої міжнародні зобов’язання та вивести свої війська з території України, Грузії та Молдови.

Країни Ради Європи наголосили на універсальному принципі, згідно з яким терміни давності не застосовуються до геноциду, злочинів проти людства та воєнних злочинів, включаючи сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, зокрема зґвалтування.

У документі також зазначається, що Рада Європи підтримує міжнародні зусилля, спрямовані на притягнення до відповідальності політичного і військового керівництва Росії за війну проти України.

"Ми вітаємо прогрес у створенні спеціального трибуналу для злочинів агресії, як було підкреслено на саміті Основної групи Спеціального трибуналу під головуванням президента Зеленського", — зазначили учасники саміту.

У декларації також зазначається, що Рада Європи за необхідності має брати участь у відповідних консультаціях і переговорах та надавати конкретну експертну і технічну підтримку цьому процесу.

Рада Європи зобов’язалася зміцнювати роботу для підтримки та просування національних і міжнародних зусиль, включаючи роботу ЄСПЛ, МКС та Міжнародного центру кримінального переслідування злочинців за злочин агресії проти України.

"Ми закликаємо всі держави-члени забезпечити можливість притягнення до суду винних у межах їхньої юрисдикції", — йдеться у документі.

Учасники саміту закликали Росію негайно звільнити всіх цивільних осіб, зокрема дітей, примусово переміщених або незаконно депортованих на територію РФ, Білорусі або на окуповані території України.

Держави-члени РЄ, закликали надати підтримку українській владі для забезпечення негайного повернення дітей, незаконно переміщених і депортованих російськими військовими. Усі винуватці таких злочинів, скоєних проти дітей, мають бути притягнуті до відповідальності. Згідно з декларацією, допомога також має надаватися державам-членам, які тимчасово приймають українських дітей.

Також Рада Європи створила Розширену часткову угоду про реєстр збитків, заподіяних агресією РФ проти України і запросила всі держави-члени та країни-спостерігачі РЄ та ЄС, а також будь-які інші держави приєднатися до угоди.

Зазначається, що призначений як перший компонент майбутнього механізму компенсації, Реєстр слугуватиме записом доказів та інформації про претензії щодо збитків, збитків або ушкоджень, заподіяних з 24 лютого 2022 року всім постраждалим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна.

Глави держав і урядів висловили готовність долучитися до міжнародних ініціатив щодо подальшого розвитку такого механізму, який може включати комісію з претензій і компенсаційний фонд, наголосивши на зобов’язанні РФ відшкодувати збитки, завдані її агресивною війною.

Зусилля України з відновлення підтримуватимуться Планом дій Ради для України "Стійкість, відновлення та відбудова" та Банком розвитку Ради Європи.