З російського полону повернули 96 українських дітей — Микола Кулеба

21 березня Омбудсман повідомив про повернення 15 дітей в Україну. Фото: з Телеграму Дмитра Лубінця

З російського полону повернули 96 українських дітей. Зараз готується сьома місія з повернення дітей.

Про це сказав виконавчий директор БО "Save Ukraine", Уповноважений Президента України з прав дитини (2014 -2021 рр.) Микола Кулеба.

"Росіяни, коли вивозять дітей використовують: маніпуляції, тиск та погрози. Вивозять у Крим, Росію, Білорусь під приводом відпочинку. Кажуть, якщо хочуть вивезти, то треба слідувати правилам окупантів. Погрожують батькам вилученням дітей та позбавленням прав, якщо батьки не хочуть віддавати дітей в табори", — сказав він.

Кулеба зазначив, що першими вивозили дітей колаборантів.

"Дітям з харківської області, яких вивезли в Анапу купували: телефони, новий одяг, водили в зоопарк. Коли території деокупували, дітей не повернули. З російського боку ніхто не намагається знайти рідних та близьких викрадених дітей, які в них перебувають. Хоча росіяни, заявляли протилежне", — сказав він.

За його словами, батьки вивезених дітей намагались контактувати з ними, але росіяни відмовляли у спілкуванні.

"А потім маніпулювали цим: що ти нікому не потрібен, батьки відмовляються. Росіяни самостійно вирішують скільки часу потрібно, щоб викрадена дитина вже могла бути всиновлена. Дітей примусово вчать російської мови", — сказав Кулеба.

Одна за звільнених дівчат, Аліна, коли ходила в школи, мала щодня переписувати з підручника російською мовою текст.

"Примусове вивезення дітей росіяни називають евакуацією. Вони свідомо створюють умови із залякуванням, арештами, відключення світла, виїхати на підконтрольні Україні території. Останній тиждень на окупованих територіях росіяни активно перевозять автобусами людей в бік окупації", — сказав Кулеба.

Він наголосив, що 660 дітей минулого тижня було вивезено з Бердянська в окуповані території та Росію.

Ексуповноважений розповів, що хлопець в 12 років планував втечу: він не знав, як буде переходити мінні поля на лінії зіткнення, але він хотів на підконтрольну Україні територію.

"Депортація дітей, які виховувались в інтернатних закладах. Попри те, що у дітей раніше був директор, окупанти призначають своїх з-поміж колаборантів, які приймають незаконні рішення щодо лікування або не лікування дітей, переміщення та нав'язування російського громадянства", — сказав він.

Кулеба розповів, що одна дитина з сиротинця, яку повернули, мала маму. Зараз дитина має серйозні захворювання та після повернення була змушена проходити лікування у психіатричній лікарні.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.