Лубінець: Влада не збирається карати українців, які отримають паспорт РФ

Важливо
Фото: УНІАН

Уряд ніколи не погодить "свідоме і добровільне" отримання російського паспорта українцями. Але наразі для громадян України на тимчасово окупованих територіях це питання виживання.

Про це на пресконференції заявив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, передає кореспондентка Суспільного.

"В мене було спілкування. І спілкування було з прем'єр-міністром Шмигалем. Кабмін ніколи не погодить свідоме добровільне отримання російського паспорта. Але тут йдеться про виживання. Зрозуміло, що не треба настільки різко давати такі заяви, бо вони чутливі для людей на окупованих територіях", — сказав омбудсман і додав, що влада не збирається карати тих, хто примусово отримав паспорт РФ.

За його словами без російського паспорта на окупованій території наразі неможливо отримати пенсію, або влаштувати дитину у дитячий садок, а також отримати належну медичну допомогу.

"До мене звернулася дівчина. І що вона отримає російський паспорт, бо вагітна. В медзакладі їй сказали, що вона мусить народжувати вдома або на вулиці, але не в лікарні. Я хочу, аби ви знали, що я отримаю російський паспорт заради дитини, сказала вона", — розповів омбудсман.

Лубінець додав, що в нього є інформація про те, що до тих, хто не має паспорта РФ застосовують насилля.

"Ми отримали інформацію, що ходять групи людей і переписують усіх, хто має російський паспорт і хто не має. Є також інформація, що до людей без паспортів РФ було застосовано насилля. А деяких викрадено і відвезено в невідомому напрямку", — сказав уповноважений з прав людини.

Водночас Лубінець зауважив, що за можливості потрібно виїжджати з тимчасово окупованих РФ територій.

"Виїжджайте з тимчасово окупованої території. Бо Росія — країна терорист. Там права не існує. Якщо немає можливості, ми як держава це повинні розуміти. І перше питання яке має ставити для себе кожний українець — це питання виживання. Задля виживання ви можете зробити все, що вимагається, адже паспортизація відбувається під дулом автоматів", — сказав Дмитро Лубінець.

Примусова паспортизація українців на тимчасово окупованих територіях

27 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ, що затверджує особливості правового становища мешканців тимчасово окупованих регіонів ("ДНР", "ЛНР", частин Херсонської та Запорізької областей), які вирішили не вступати до громадянства РФ.

"Жителі нових територій, які не прийняли громадянство РФ і таким чином визнаються іноземцями, можуть бути видворені з Росії, якщо створюватимуть загрозу її національній безпеці. Зокрема, йдеться про людей, які виступають за насильницьку зміну основ конституційного ладу РФ, планують або фінансують теракти чи екстремістські злочини", — йдеться у документі.

30 квітня уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець сказав, що українці на ТОТ задля збереження власного життя мають брати російський паспорт або у будь-який спосіб виїжджати з таких територій.

1 травня віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук рекомендувала українцям, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, не брати російські паспорти, за можливості виїхати звідти і чекати на Збройні Сили України.

2 травня Лубінець у коментарі Суспільному заявив, що звернеться до Кабміну з вимогою пояснити слова віцепрем'єрки Ірини Верещук. Лубінець наполягає, що заради виживання не варто відмовлятись від паспорта РФ, якщо немає змоги виїхати з тимчасово окупованих територій.

В той же день віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук у коментарі Суспільному заявила, що її позиція щодо паспортів РФ на тимчасово окупованих територіях залишається незмінною: не потрібно брати російські документи, якщо це можливо.

Водночас секретар РНБО Олексій Данілов вважає, що задля збереження життя українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях можуть брати російські паспорти.

Що відомо про спробу анексії РФ окупованих територій України

На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня 2022 року розпочались псевдореферендуми про "приєднання" до РФ. 30 вересня президент Росії Володимир Путін підписав "укази" про визнання Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями".

5 жовтня Президент РФ Володимир Путін затвердив ратифікацію “договорів” про “прийняття” тимчасово окупованих територій України — “ДНР”, “ЛНР”, Запорізької та Херсонської областей — до складу РФ і підписав федеральні конституційні закони про включення їх до складу Росії.

Читайте також

У окупованому Токмаку на Запоріжжі почастішали випадки грабіжництва з боку військових РФ — голова військадміністрації

У тимчасово окупованому Бердянську росіяни знищують українські паспорти

У окупованому Генічеському районі на Херсонщині за відмову від паспорта РФ людям погрожують депортацією

Окупанти укріплюють Маріуполь та очікують контрнаступ ЗСУ — радник мера

Пєсков звинуватив в атаці на Кремль не лише Україну, а й США. Білий дім відповів