У МЗС відреагували на заяву ООН про "дискримінацію" УПЦ МП

Обшуки в УПЦ МП в Івано-Франківську. Фото: Facebook/СБУ Івано-Франківської області

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) вважає, що обшуки українських силовиків у будівлях УПЦ МП можуть мати "дискримінаційний характер". Речник МЗС України Олег Ніколенко закликав представників ООН утримуватися від незбалансованих політичних оцінок і базувати свої доповіді на фактах.

"Україна – демократична держава, в якій ґарантується свобода віросповідання. Водночас свобода не тотожна праву займатися діяльністю, яка підриває національну безпеку. Закликаємо УВКПЛ утримуватися від незбалансованих політичних оцінок, а базувати свої доповіді на фактах", — написав він у Facebook.

УВКПЛ ООН у звіті від 24 березня висловило занепокоєння, що дії влади щодо Української православної церкви (Московського патріархату) можуть бути "дискримінаційними".

В ООН зазначили, що з жовтня 2022 року у різних містах України СБУ провела обшуки в монастирях, офісах та навчальних закладах, якими володіє УПЦ МП. За даними організації, в деяких випадках співробітники спецслужби допитували священнослужителів з використанням поліграфа.

"УВКПЛ стурбоване, що дії держави, спрямовані проти УПЦ, можуть мати дискримінаційний характер. УВКПЛ також нагадує про необхідність забезпечення того, щоб усі особи, яким висунуто кримінальні звинувачення, користувалися всім спектром прав на справедливий судовий розгляд", — йдеться у доповіді.

Що відомо про обшуки та заборону УПЦ Московського патріархату

Києво-Печерська лавра. Фото: сайт ПЦУ

15 листопада СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка – Русь".

Згодом працівники СБУ перевірили монастир УПЦ МП на Закарпатті, у якому чорниці закликали до "пробудження матушки Русі". В СБУ заявили, що знайшли там пропагандистські матеріали, авторства російських діячів і видані російськими друкарнями. У церкві УПЦ МП в Івано-Франківську правоохоронці знайшли антиукраїнську агітаційну літературу. Ще в трьох областях у єпархіях УПЦ МП виявили кремлівські методички та нацистську символіку.

2 грудня президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією. На розгляд Ради мають внести відповідний законопроєкт. У рішенні йдеться, що РНБО доручила правоохоронцям "активізувати заходи з виявлення підривної діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України".

Увечері 2 грудня на тлі обшуків та заборони УПЦ МП Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

3 грудня СБУ опублікувала повний список осіб, які за її поданням потрапили під санкції РНБО і були затверджені президентом Володимиром Зеленським. Ідеться про 10 фігурантів, які є представниками УПЦ Московського патріархату або тісно пов’язані УПЦ МП.

8 грудня СБУ заявила, що знайшла в єпархіях УПЦ МП російські паспорти та прапор "Новоросії".

14 грудня співробітники СБУ прийшли до закладів УПЦ МП у дев'ятьох областях — Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Сумській, Львівській, Житомирській та Херсонській.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

Києво-Печерська Лавра, виселення ченців, УПЦ МП, 19 березня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра", повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

З 29 березня з УПЦ МП розривають договір про оренду Нижньої Лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, що займає частину Лаври, заявив про відмову звільняти приміщення.

Народні депутати звернулися до СБУ з проханням прослідкувати, аби з Лаври не зникли мощі та ікони.

Читайте також

"Московський патріархат": чому прибрали МП з назви УПЦ та чи означає це розірвання зв’язку з російською церквою

"Про закриття монастиря в Лаврі не йдеться" — Епіфаній

УПЦ МП не буде виселятися з приміщень Лаври — Павло (Лебідь)

"Бувало, вертався з фронту босий, бо дарував взуття бійцю на блокпосту". Військовий капелан з Кіровоградщини

Вибір редакції